Yeni Bir Mobil İşletim Sistemi.

0
39
Mobil işletim sistemlerine yeni bir isim daha ekleniyor. Çinli geliştiriciler tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi modern özellikleri ile dikkat çekiyor.

Akıllı telefonlar her geçen gün bilgisayarların yerini almak adına hızla gelişmeye devam ediyor. Mevcut işletim sistemlerinin yenilenen özellikleriniduymaya alışmıştık ancak bu kez gelen haber yeni bir mobil işletim sistemi hakkında.


Aliyun OS, HTML 5 ve JavaScript tabanlı uygulama geliştirme imkanı tanıyor.

Pazarda yeni bir işletim sistemi için yeterli yer var mıdır bilmiyoruz ancak Çinli geliştiricilerin imza attığı yeni proje, bulut tabanlı bir çalışma mantığına sahip. Tüm kullanıcılara 100 GB depolama alanı vaat eden Alibaba isimli geliştirici ekibinin bu sisteme sahip ilk cihazları da hazırlanmış.

Aliyun OS olarak isimlendirilen işletim sisteminin en dikkat çekici ayrıntısı Android uygulamalarını da çalıştırabilmesi olmuş. BlackBerry’nin PlayBook’ta kullandığı mantıkta bir katman ile tüm Android yazılımlarını sorunsuz bir şekilde çalıştırabilen Aliyun, yalnızca önemli sistem dosyalarını cihaz üzerinde bulunduruyor.

Eylül ayında Çin’de kullanıcılar ile buluşturulmuş olması beklenen Aliyun OS’in Tian Hua K_Touch adıyla 400 $ üstünde bir fiyat etiketiyle pazara sunulması bekleniyor.

Kaynak:SDN