Windows Phone 7.5 Mango

0
59

Günümüzün tartışma konusu haline gelen ve sürekli teknoloji gündeminde kafalarımızı kurcalayan sorular olarak yerini alan mobil işletim sistemleri yarışında ipi Google’ ın işletim sistemi olan Android ve Apple’ in işletim sistemi olan ios’ unu bu büyük yarışta sadece iki devin mobil cihazlarda ki hakimiyetini sürdüreceği tartışmasını hepimiz yapmışızdır.

Microsoft bu tartışmalara yeni boyut kazandıracak bir işletim sistemine imzasını attı ve kolay kolay da pazarı bırakmayacağını yeni mobil işletim sistemi olan Windows phone 7.5 Mango versiyonunu duyurdu. Gelin biraz Windows Phone 7.5 in iki devi zorlayacak özelliklerini inceleyelim;

Windows Phone 7.5 Mango ile;

Internet Explorer 9 tarayıcısı da işletim sistemine dahil olmuş durumda fakat henüz flash desteğinin olmaması üzücü

Windows phone 7 de olmayan ve yokluğunu aratan Çoklu Görev (multitasking) ve kopyala yapıştır özellikleride 7.5 Mango güncellemesine eklenmiş durumda.

7.5 mango nun kişiler kısmındaki sosyal ağlarla entegrasyonu da oldukça başarılı. Rehberinizde ki kontaklarınızın facebook twitter windows live gibi sosyal ağlardaki güncellemelerini kontrol etmek için tek bir dokunuş yeterli hale gelmiş durumda.

Oyun tutkunlarına müjde!!! Hepimizin x box’ a karşı bir tutkusu olmuştur. İşletim sistemi ile birlikte x box’ ınızı yönetebilir başka bir windows mobile 7.5 Mango kullanıcısı ile online olarak oyun oynayabilirsiniz.

Yüz tanıma özelliği sayesinde artık çektiğiniz fotoğrafları paylaşıp etiketlemek saniyelerinizi alıyor.

Mesajlarınızı, facebook yazışmalarınızı, windows live yazışmalarınızı tek bir ortamda görüyor olmanızda büyük kolaylık sağlıyor.

Android market ve Apple Store kadar uygulama desteği olmasa da marketinde ki uygulamalar göz dolduruyor. Microsoft zamanla bunuda geliştirecektir.

Yazımın başında da belirttiğim gibi, hepimizin mobil işletim sistemleri konusunda arka plana attığı Microsoft, Windows mobile 7.5 Mango ve nokia’ile yaptığı anlaşmayla mobil pazarda bende varım demeye devam ediyor. Fikrimi sorarsanız Microsoft sağlam adımlarla geliyor ve kısa sürede Google ve Apple’ ı sıkıntıya sokacak gibi.

Özetle Windows Mobile 7.5 Mango update i ile göz dolduruyor. Hızı, kullanım kolaylığı ve yenilikleriyle günlük hayatımızı kolaylaştırıyor.

Kazım ÜNAL