WhatsApp, Status isimli yeni bir özelliği kullanıma sunuyor

0
195

WhatsApp yeni özelliği Status’ü kullanıma sunacağını duyurdu. Özellik, WhatsApp kullanıcılarının anlarını videolar, GIFler ve fotoğraflar paylaşarak anlatmasını mümkün kılıyor.

Kullanıcılarının daha fazlasını yapabilmesi için yeni özellikler edinmeye devam eden WhatsApp, Status isimli yeni bir özelliği kullanıma sunduğunu duyurdu. Status, WhatsApp kullanıcılarının belirli bir anı arkadaşlarıyla paylaşmak için kullanabileceği, Snapchat’in Stories özelliği baz alınarak geliştirilen bir özellik.

WhatsApp tarafından bir süredir test edilen Status, belirli bir anı daha iyi anlatabilmek için fotoğraflar, videolar ve GIFler paylaşabilmenizi sağlıyor. WhatsApp’ın blog paylaşımında yazana göre bu özellik, 8 sene önce durum paylaşabilmek için geliştirilen uygulama ile son derece uyumlu.

Status paylaşımları baştan sona şifreli olacak

WhatsApp, tüm Status paylaşımlarının baştan sonra şifreleme (end-to-end encrypted) özelliğiyle korunacağını da belirtti. Bunun yanı sıra Status paylaşımları, paylaşımın yapılmasından yalnızca 24 saat sonra kendiliğinden silinecekler.

Resmi verilere göre WhatsApp üzerinden her gün 50 milyar mesaj gönderiliyor. Bu mesajlar 3.3 milyar fotoğraf, 760 milyon video ve 80 milyon GIF içeriyor. Status’ün öncelikli amacı bu rakamları yükseltebilmek.

Status, yabancı kaynaklara göre kullanıma sunulmuş olsa da yazıyı yayına hazırladığımız esnada ülkemizde kullanılamıyor. Özelliğin ülkemizde ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor.

Windows Phone, Android ve iOS işletim sistemleri üzerinden Status özelliği kullanılabilecek.

Kaynak:DH