Sony Tabletler Resmileşti!

0
132

Birçok bilgisayar ve akıllı telefon üreticisi tablet pazarına hızlı bir adım atmaya çalışırken Sony, bu konuda hep sessiz kalmayı tercih etti. Ancak firma kapalı kapılar ardında ilk tabletleri için çalışıyormuş meğer. Bugün Tokyo?da yapılan etkinlikte Sony, S1 ve S2 adlı yeni tabletlerinin resmi duyurusunu yaptı.

Aslında bu şok bir duyuru değil. Şubat ayında S1 modeline ait bazı çizimler internet ortamına düşmüştü. Ayrıca firmanın PlayStation ya da Sony Ericsson markalarıyla bir tablet daha geliştirdiği söyleniyordu. Şimdilik bu tabletlerden haber yok ancak S1 ve S2 modelleri PlayStation sertifikasına sahip.

S1 modeli daha önce çizimleri gördüğümüz modelin gerçeğe dönüşmüş hali. Üst kısımdan arka tarafa doğru katlanan gövde kıvrılmış bir dergiyi andırıyor. Ancak bu kısım hareketli değil. S1 modelinde 9.4 inçlik bir ekrana yer verilmiş. İşletim sistemi olarak ise Android 3.0 Honeycomb kullanılıyor. Sony Ericsson ile Qualcomm işbirliğini ön plana çıkaran Sony, tabletinde ise Nvidia Tegra 2 işlemciye yer vermiş. S1 modeli Sony?nin online servisi Qriocity?ye odaklı olarak geliştirilmiş. Ayrıca bazı Sony cihazlarını kumanda edebileceği de gelen bilgiler arasında.

S2 modelini ise kabaca bir silindire benzetebiliriz. Bu silindir ortadan açılıyor ve karşımıza iki adet 5.5 inçlik ekran çıkıyor. İki ekran da 1024×480 çözünürlüğünde. İşlemci olarak da yine Nvidia Tegra 2 kullanılmış. Sony Eşbaşkanı Kunimasa Suzuki, sahnede S2?yi cebinden çıkartarak boyutları hakkında bir fikir vermeye çalıştı.

İki tablet de PlayStation sertifikasına sahip. Son zamanlarda Android ile sıkı bir işbirliği içinde olan Sony, muhtemelen S1 ve S2 içinde Android tabanlı oyunlar geliştirecek.

Sony, tabletlerin fiyatlarını henüz açıklamazken çıkış global çıkış tarihinin sonbahar ayları olacağını belirtti.

Sony tabletler, oyun konusunda dikkat çekebilir.

Kaynak: scroll