More

  Samsung?un yeni sensörü ışığı ve derinliği algılayabiliyor.

  Samsung?a bağlı bir oluşum olan ve firmanın araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürüten Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü, önemli bir sensör teknolojisine imza attı.

  Geliştirilen yeni CMOS sensör, ortamdaki ışık bilgisini ve Kinect?te olduğu gibi derinlik bilgisini algılayabiliyor. Derinlik algılama özelliğine sahip piksellerle normal sensörlerde de bulunan RGB ışık hücrelerinin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan sensör, iki özelliği bir araya getiriyor olmasıyla dünyada bir ilk.

  Standart CMOS sensörlerde ışığa duyarlı milyonlarca ışık hücresi yani piksel bulunuyor. Bu pikseller, üzerlerindeki filtreler aracılığıyla belli bir dalga boyu aralığındaki ışığı algılayabiliyor. Samsung?un teknolojisi ise bu piksellerin yanına onlardan dört kat daha büyük olan ve ek olarak derinliği algılayabilen dördüncü bir piksel ekliyor. ?Z? olarak adlandırılan bu pikseller, sensöre düşen yakın kızılötesi ışınlar arasındaki farkları analiz ederek derinlik algılamasını gerçekleştiriyor.

  Sensör, dalga boyu filtresi sınırlamalarından ötürü gerçek anlamda RGB ve derinlik bilgisini almıyor. Ancak kullanılabilir kaynaklara zaman paylaşımını etkin biçimde uygulayarak yakalayabiliyormuş izlenimi veriyor. 1280×720 veya 1920×720 piksel çözünürlük sunan renkli görüntüler kaydedebilen sensör, 480×360 ebatlarında da derinlik görüntüleri yakalıyor.

  Bu yeni teknolojinin önemli yenilikleri de beraberinde getirmesi mümkün görünüyor. Küçük bir sensörle iki bilginin de algılanabiliyor olması, otomatik odaklamayı, hareketlerin takibini veya objelerin ve cihazın pozisyonunun ayarlanmasını kolaylaştırabilir. Sensör halihazırda prototip aşamasında ve yakın bir zaman içinde de cihazlara entegre edilmesi beklenmiyor.

  Teknik detaylarına ilişkin de fazla bir detay yok. Ancak birkaç ufak hesapla diyagonal olarak 1/3 veya 1/2 inç boyutları arasında olması mümkün görünüyor. Yani 5×3,5 mm civarı bir büyüklüğe sahip olabilir. Bu da günlük hayatımızda kullandığımız kompakt fotoğraf makinelerindeki sensörlere eş.

  Kaynak:Log

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.