More

  Samsung’tan Yeni İşlemci, Mongoose!  

  Samsung’un geliştirmeye devam ettiği Exnos işlemcilerinden sonra, firmanın özel tasarımını kullanan işlemciler Mongoose adıyla karşımıza çıkacak. İşte Mongoose işlemcisi!

  samsung-exynos-mongoose

  Samsung Electronics, en büyük bileşen üreticilerinden bir tanesi. RAM modülü, NAND Flash depolama modülleri, işlemci ve çipset üretimi başta olmak üzere pek çok bileşeni hem kendisi için hem de başka markalar için üretiyor. Ürettiği markaların arasında Apple da bulunuyor.

  Qualcomm ile Samsung rekabetinde geçmişe uzanalım!

  Uzun zamandır kendi Exynos işlemcilerini üreten Samsung, özellikleGalaxy S2, S3 ve Note 2 modellerindeki Exynos sürümleriyle büyük bir çıkış yakalamıştı.

  Daha sonra Qualcomm’un Krait mimarisiyle beraber geliştirdiğiSnapdragon 600 ve Snapdragon 800 işlemcili Galaxy S4 ve Galaxy Note 3sürümlerinin daha başarılı olduğu gerçeği, Galaxy S5‘te Snapdragon 801işlemcisinin kullanılmasını sağladı.

  Çalışmalarını yoğunlaştıran firma, Galaxy Note 4‘te kullanılan Exynos 5433ile beraber o dönemki Snapdragon 805 çipsetini açık ara geride bırakmış, daha sonra Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde kullanılan Exynos 7420 ile de Qualcomm’un en yeni işlemcisi Snapdragon 810’u açık ara geride bırakmıştı.

  Samsung, Mongoose işlemcisiyle yeni özel mimarisine geçiyor

  ARM tabanlı işlemcileri biraz sizlere anlatalım. ARM esasında işlemci üretmez. Mimarileri tasarlar ve bunları lisanslar. İşlemci üreticileri de ya bu mimarileri doğrudan lisanslayıp kullanır ya da bu mimarileri özelleştirir kullanırlar.

  Apple’ın uzun zamandır A serisi işlemcilerinde ya da Qualcomm’un Snapdragon 810 öncesi Krait ve Scorpion işlemcilerinde de durum aynıydı.

  Özelleştirmeler, standart ARM tabanlı işlemcileri geride bırakmak için ideal ve oldukça zor bir yol.

  Yeni işlemci: Mongoose

  Exynos işlemcilerinde referans ARM işlemci çekirdeklerini ve ARM’ın tasarladığı Mali grafik işlemcilerini kullanan Samsung, artık bu kadar imkanı ve AR-GE gücünü kullanarak işlemcilerini özelleştirmeye hazırlanıyor.

  İlk adımı ise Mongoose ile atıyor.

  Mongoose ne kadar hızlı?

  ARM Cortex A72 tasarımının biraz özelleştirilmişini temel alan Mongoose işlemcisi, Samsung’un yeni grafik işlemci çözümünü kullanacak.

  Mongoose işlemcisinin ilk test sonuçları, 2.3 GHz hızında alındı. GeekBenchsonuçlarında tek çekirdekte 2200 puan aldığı söylenen yeni işlemci, Galaxy S6’da kullanılan Exynos 7420‘den yüzde 45 daha hızlı.

  Qualcomm’un son dönemlerde Krait olarak adlandırdığı özel çekirdekler, kısaca Samsung’da artık Mongoose olacak.

  Snapdragon 810‘a azımsanmayacak şekilde performans farkı atan Exynos 7420’den yüzde 45 daha yüksek tek çekirdek performansı sunan bir işlemci, Qualcomm ve Qualcomm çözümlerini kullanan Samsung ile rakabet içinde olan üreticileri nasıl etkileyecek, Samsung’un yeni işlemcisi gerçekten bu kadar hızlı olabilecek mi merakla bekliyoruz?

  Kaynak:SDN

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.