More

  Qualcomm’un Yeni Ürünlerine Göz Atıyoruz

  Qualcomm’un Moskova’daki etkinlikte 2015 yol haritası ve yenilikler basınla paylaşıldı. Biz de firmanın 2014’teki konumu ve 2015’teki yeni ürünlerine makalemizde göz atıyoruz.

  qualcomm_single_chip_wide  

  Akıllı telefon ve tablet denildiğinde akıllara ilk gelen firmalardan olan Qualcomm, 2014 yılında da mobil sektörün birincisi oldu.

  Qualcomm‘un Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlediği etkinlikte, firmanın 2015 yılı yol haritası ve yeni işlemcileriyle ilgili pek çok bilgi paylaşıldı. Etkinlik sonrası Qualcomm Türkiye Ülke Müdürü Barış Ruacan ile yaptığımız röportaja da buradan ulaşabilirsiniz.

  2014 yılı, önceki yıllar gibi Qualcomm’un liderliğiyle geçti

  Mobil cihazların 2007 yılından beri kullanımı arttığı, 2010 yılından sonra da patlamaya ulaştığını biliyoruz. Mobil cihazlarda da en çok tercih edilen işlemci Qualcomm olunca, firmanın liderliği pek şaşırtıcı gelmiyor.

  85’ten fazla üreticinin 2014 yılında Snapdragon işlemcili ürün çıkarttığı açıklanıyorken, 1080‘den fazla Qualcomm çözümlerini kullanan cihazın pazarda olduğu vurgulanıyor.

  qualcomm-sunum12-09-114035

  1 Milyar Dolardan fazla gelir!

  Qualcomm’u sadece akıllı telefon ve tabletler için işlemci üreten bir çip üreticisi olarak düşünmeyin. Firma, Snapdragon işlemcilerinin yanında, network ve GSM bağlantısı olan tüm cihazlarda kullanılabilecek modem çözümleri üretiyor.

  Firmanın portföyüne baktığımızda Network çok ciddi bir alan kaplıyor. Özellikle en hızlı LTE modemin hala sahibi olan Qualcomm, pek çok farklı modem teknolojisiyle, farklı alanlarda kendi bayrağını dalgalandırıyor.

  Network ile bağlantılı olsa da nesnelerin interneti olarak dilimize çevirebileceğimiz Internet of Things akımı da firma için oldukça önemli bir paya sahip.  İnternete bağlanabilen akıllı eşyaların içerisindeki hem işlem hem de bağlantı birimleri Qualcomm tarafından karşılanıyor.

  Hem düşük güç tüketen sunucu, notebook ve bilgisayar çözümlerine ek olarak tablet ve akıllı telefonlarla beraber otomotiv sektöründe de iddialı olan Qualcomm, bilgi işlemenin olduğu yeryerde ben de varım diyor.

  qualcomm-sunum12-09-113711

  Kaynak:SDN

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.