Qualcomm, iPhone satışlarını engellemek için harekete geçiyor

0
220

Apple ile Qualcomm arasında son dönemlerde bazı çekişmeler yaşanıyor. iPhone 7’de kullanılan modemde Apple’ın Qualcomm modemin tam potansiyelini kullanmadığı gerekçesiyle dava açılmış ve iki şirketin arası bozulmuştu. Ayrıca Qualcomm ile yapılan anlaşmada belirtilen rakamın ödenmediği belirtilmişti. İddialara bakılırsa  Qualcomm, iPhone 8’in piyasaya sürülmesine engel olabilir.

Söylenenlere göre Qualcomm, iPhone’ların Amerika’da satışını sonlandırmak için yetkili mercilerle iletişime geçmiş durumda. Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun ülkeye giren ürünleri yasaklama yetkisi bulunuyor. Eğer bir üründe hak ihlali yapılıyorsa komisyonun bu ürünü yasaklayabileceği belirtiliyor.

Daha önce Apple ile Samsung arasında benzer bir durum yaşanmış ve olay Samsung aleyhine sonuçlanmıştı. Apple iki adet patentin ihlal edildiğini öne sürmüş ve bazı Samsung modellerinin engellenmesini istemişti. Komisyon gerçekten de böyle bir ihlalin var olduğu kararına varmış ve engellemenin yapılmasına karar vermişti.

Tim Cook geçen günlerde yaptığı açıklamada ödeme miktarı bilinmezken herhangi bir ödeme yapmanın mümkün olmadığını belirterek Qualcomm ile rakam konusunda anlaşmazlık yaşadıklarını dile getirdi. Ayrıca böyle bir anlaşmazlık sonucunda iPhone’un engellenmesinin beklenmediğini ifade etti. Bu konuda bazı davaların açıldığını ifade eden Tim Cook, davaların nasıl sonuçlanacağını bekleyip göreceklerini sözlerine ekledi. Qualcomm ve Apple arasındaki anlaşmazlık nasıl sonuçlanacağını zaman gösterecek.

Kaynak:LOG

Önceki İçerikBataryaların zaman içerisinde kapasitesini kaybetmesinin nedeni bulundu
Sonraki İçerikMuhtemelen Bilmediğiniz 8 Android Şarj İpucu!
Teknolojiye intel pentium/celeron, ali, amd, 286, 386, i486dx2 lerle i/o kartlar, jumperlarla, unix, MsDos, windows3.x işletim sistemleri eşligin de, başta yapa boza başlayıp hızla gelişen ve değişen teknolojinin hurdaları arasından sıyrlıp yarınımız olan mobil teknolojiler ile devam etmekteyim. 1982 de Ankara da doğdum. Ticari olarak yaklaşık on iki yıldır bilişim ve iletişim sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların, satış, pazarlama, eğitim ve teknik destek alanlarını kapsayan ticari fonksiyonların da, önceleri uzman daha sonra ise yönetici pozisyonlarında görev aldım. Özellikle son 5 yıldır şirketlerin ticari hayatın rekabetçi ortamına daha kolay adapte olabilmelerini sağlayan ekip yönetimi satış-pazarlama, müşteri odaklılık ve teknik eğitmenlik projelerinde görev yaptım. Son bir kaç yıldır markaların sosyal mecralar üzerin de, online itibar, marka bilinirliği üzerine yoğunlaşıyorum. Rekabetlerin sanal ortama taşınması ile sosyal medya, eticaret portallarının kurulum aşamalarına danışmanlıklar yapmaktayım.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.