Qualcomm, iPhone satışlarını engellemek için harekete geçiyor

0
152

Apple ile Qualcomm arasında son dönemlerde bazı çekişmeler yaşanıyor. iPhone 7’de kullanılan modemde Apple’ın Qualcomm modemin tam potansiyelini kullanmadığı gerekçesiyle dava açılmış ve iki şirketin arası bozulmuştu. Ayrıca Qualcomm ile yapılan anlaşmada belirtilen rakamın ödenmediği belirtilmişti. İddialara bakılırsa  Qualcomm, iPhone 8’in piyasaya sürülmesine engel olabilir.

Söylenenlere göre Qualcomm, iPhone’ların Amerika’da satışını sonlandırmak için yetkili mercilerle iletişime geçmiş durumda. Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun ülkeye giren ürünleri yasaklama yetkisi bulunuyor. Eğer bir üründe hak ihlali yapılıyorsa komisyonun bu ürünü yasaklayabileceği belirtiliyor.

Daha önce Apple ile Samsung arasında benzer bir durum yaşanmış ve olay Samsung aleyhine sonuçlanmıştı. Apple iki adet patentin ihlal edildiğini öne sürmüş ve bazı Samsung modellerinin engellenmesini istemişti. Komisyon gerçekten de böyle bir ihlalin var olduğu kararına varmış ve engellemenin yapılmasına karar vermişti.

Tim Cook geçen günlerde yaptığı açıklamada ödeme miktarı bilinmezken herhangi bir ödeme yapmanın mümkün olmadığını belirterek Qualcomm ile rakam konusunda anlaşmazlık yaşadıklarını dile getirdi. Ayrıca böyle bir anlaşmazlık sonucunda iPhone’un engellenmesinin beklenmediğini ifade etti. Bu konuda bazı davaların açıldığını ifade eden Tim Cook, davaların nasıl sonuçlanacağını bekleyip göreceklerini sözlerine ekledi. Qualcomm ve Apple arasındaki anlaşmazlık nasıl sonuçlanacağını zaman gösterecek.

Kaynak:LOG