Öğrencilere tablet müjdesi.

0
77
Eğitimde dijitalleşme projesi ile beraber 4 yılda toplam 16 milyon tablet dağıtılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulayacağı Fatih projesini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu. 

Yaklaşık 7.5 milyar doları bulması beklenen tablet bilgisayar ihalesine girecek olan firmalara, Türkiye’de üretim yapma şartı koşacak. Üretim tarafında Exper, Casper ve Vestel gibi yerli firmaların eli güçlense de, Microsoft, Acer ve Turkcell’in oluşturduğu ortaklık’da oldukça iddialı bir şekilde proje için mücadele ediyor.

Okul kitaplarının tablet içeriğinde olacağını göz önünde bulundurduğumuzda, proje oldukça geniş firmalara yayılacak.

Fatih projesiyle ilgili bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Biz bunu bir yandan satın alma ihalesine çıkarken bir yandan da bu konuda Türkiye’de üretim yapmak isteyenlere de şöyle bir teşvik paketi sunuyoruz diye açıklayacağız. Bu ihaleye girecek firmalar baksın ‘ithal edersem nasıl olur, Türkiye’de üretirsem de böyle bir teşvik var’ diye hesap yapabilecek.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca bu yıl ilk kez ilköğretim 5. sınıf ve lise 1. sınıf öğrencileri tarafından kullanılacak tablet bilgisayarlar, özellikle internete bağlanma özelliği sayesinde öğrencilerin performans ödevlerini hazırlamaya ve sunumlarını projeksiyon cihazlarıyla yapmalarına imkan sağlayacak. Ders kitaplarının tablet bilgisayarlara yüklenmesi konusunda Türkiye’de çalışma yapan yayınevleri bulunuyor.
Bir toplantıda, derste veya bu tür bir etkinlikte kolaylıkla not almak için, ses kaydı yapmak için ve görsel kayıt yapmak için kullanılabilen tabletlerde, internet bağlantısı sayesinde her an çevrimiçi olma avantajı da bulunuyor. Tablet PC alırken şunlara dikkat etmek gerekiyor: İşletim sistemi kullanılacak programlara uygun olmalı. Almadan önce cihazı mutlaka kullanmak gerek. Efektif kullanılacak ise RAM’i yüksek olmalı. Medya özellikleri önemseyenler, ekranı büyük olan modelleri tercih etmeli. Hafif tabletler, ağırlarından daha teknolojik. Pil ömrü uzun olmalı.
Bakalım Türkiye’nin tablet ile eğitim atılımı başarılı olacak mı? 7.5 milyar ciddi bir rakam. Bu fiyatlara rezistif ekranlı, düşük işlemcili tabletler elde edilirse bu büyük paraya yazık olur.
Kaynak:Yahoyt