Nokia Connection 2011.

0
32

Finlandiya’lı üretici Nokia, Singapur’da düzenlediği özel bir etkinlikte merakla beklenen birçok konuya açıklık getirdi ve yeni cihazlara resmiyet kazandırdı. İşte etkinlikten satır başları:


Nokia, gelecek planlarına ve yeni akıllı telefonlarının tanıtımına yönelik Singapur’da özel bir etkinlik düzenledi. Merak edilen birçok konuya açıklık getirilen etkinlikte, Nokia’nın üst düzey isimleri söz aldı.

Pembe Nokia N8

Etkinlikte ilk dikkat çeken konu, uzunca bir süredir konuşulan ve Nokia tarafından da doğrulanan pembe Nokia N8’in tanıtılması oldu. Symbian Anna ile çalıştığı görülen cihazın önemli düzenlemelere kavuştuğu belirtildi.

Özellikle kameranın daha başarılı hale geldiği vurgulanan konuların başında geliyor. Bir diğer ayrıntı ise navigasyon yeteneğine dair. Anna ile birlikte görsel işlevlerin çok daha akıcı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi de önemli ayrıntılardan biri.

Çift Sim Kartlı Nokia’lar Yayılıyor

Çift sim kartlı akıllı telefonlar konusuna ciddi anlamda yatırım yapmaya başlayan Nokia, henüz Avrupa’da çift sim kartlı bir cihazı satışa sunmadı ve yakın süreçte de böyle bir gelişme beklenmiyor ancak ilk etkinlikte firmanın çift sim kartlı telefon arayüzüne dair önemli bir gösterim yapıldı.

Bu özelliğe sahip Nokia C2-03 ile yapılan gösterimde Nokia’nın çift sim kartlı telefonlarında kullanacağı yapıya dair de bilgi verildi. Buna göre tüm cihazlarda ilk sim kart yuvası batarya altında yer alacak. İkinci sim kart yuvası ise microSD kart gibi telefonun yan tarafından kolayca çıkarılabilecek.

 

Nokia C2-03 Video

Etkinlik kapsamında çift sim kartlı Nokia C2-03’e dair da güzel bir tanıtım yayınlandı. Aşağıda yer alan videodan bu eğlenceli tanıtımı izleyebilirsiniz.

 

Yeni S40 Tarayıcısı

Nokia’nın cep telefonlarında kullanılan S40 arayüzüne de ilerleyen süreçte önem verilmeye devam edeceği anlaşılıyor. Zira bu bağlamda S40’a özel yepyeni bir mobil web tarayıcı duyuruldu. Gelişmiş özellikler ile donatılan bu tarayıcının tasarımında Opera Mini’den esinlenilmiş gibi görünüyor.

Birçok gelişmiş özelliği üzerinde taşıyan tarayıcı, sunucu tabanlı olarak çalışıyor. İçeriklerin %80’e kadar sıkıştırılarak telefona indirilmesi sayesinde veri transferi oranlarının da ciddi oranda düşmesi amaçlanmış.

Tarayıcının tek yetenekleri e bunlar değil elbette. Eklenti mantığında çalışan üçüncü şahıs uygulamalara ve widgetlara da destek veren yazılım, bulut işlem teknolojisini kullanıyor. Yeni S40’lı cihazlarda özel uygulamalar ve yerelleştirilmiş birçok içerik tarayıcı içerisine gömülmüş olarak gelecek.

Kaynak:SDN