More

  Nokia 2016’da Android telefon üretmeye başlayacak

  Bitirmekte olduğumuz bu haftanın başında, Nokia’nın 2016 senesinde akıllı telefon pazarına yeniden girme planları olduğunu dedikodular aracılığıyla duymuştuk. Bugün ise resmi kaynaklardan bu haberin doğru olduğu ve Nokia’nın Microsoft anlaşması dolayısıyla gelen kısıtlama kalkar kalmaz Android telefonlar üretmeye başlayacağını öğrendik.

  nokia-logo-brand-wallpapers-660x400

  Nokia, geçtiğimiz sene toplamda 7.1 milyar dolar değerinde bir anlaşma ile cihazlar ve servisler bölümünü Microsoft’a satmış, bu anlaşma neticesinde de rekabet etmeme hükmünün altına imza atarak 31 Aralık 2015 tarihine kadar Nokia markasıyla akıllı telefon üretmeyeceğini kabul etmişti.

  Nokia, bu anlaşma sonucunda yazılım alanında haritalara odaklanarak HERE Mapsuygulamasıyla önemli bir başarı kaydetmiş, aynı şekilde bir de N1 adında bir tabletüreterek Uzak Doğu’da başarılı sonuçlara ulaşmıştı. Şirketin Android için geliştirdiği Z Launcher arayüzünün de ilk kez göründüğü N1 tabletin markalama, üretim, pazarlama ve dağıtımı ise Foxconn adına lisanslanmıştı.

  Nokia Çin bölümü başkanı tarafından bugün yapılan açıklama ile, şirket Çin’deki Sichuan bölgesindeki fabrikalarda üretilecek Android akıllı telefonlarını 2016 yılından itibaren piyasaya sürecek. Ek olarak Nokia’nın ARGE merkezi de yer değiştirerek Sichuan’a taşınacak.

  Açıkçası bir zamanlar telefon pazarının dünya lideri olan şirketin çıkaracağı Android telefonları görmeyi merakla bekliyoruz.

  Kaynak:PCworld

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.