NASA, Gezegenler Arası İletişime El Attı

0
236

NASA, gezegenler arası iletişimimiz için verileri ışık sinyaline çeviren, yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor!

Verileri yeryüzünde, uzak mesafelere aktarmak için yüksek kapasiteli fiber kablolardan faydalanıyoruz. Ancak günün birinde gezegenden gezegene dolaşan bir tür haline gelirsek, yeni iletişim tekniklerine ihtiyacımız olacak.

Uzayda fiber kabloları kullanamayacağımız açık, bu yüzden Nasa gezegenler arası iletişimi sağlayacak yeni bir iletişim sistemi geliştiriyor. Laser Communications Relay Demonstration (veya kısaca LCRD) adındaki bu teknoloji, verileri bir ışık sinyaline dönüştürüyor. Böylece veri, uzayda rahatça aktarılabiliyor. Işığın önüne çıkacak sis, bulut ve gezegenin kavisi gibi engeller bulunmadığından veri, kolayca iletiliyor. Bu sistemle ulaşılan veri hızı, radyo frekansını kullanan iletişim sistemlerinden 10-100 kat daha hızlı ve daha önemlisi, lazerli iletişim daha küçük ve hafif bir donanımla çalışıyor.

LCRD, 2013’teki bir uydu görevinde başarılı bir testten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2021’de eklenecek. Böylece uydu, Kaliforniya ve Hawaii’deki istasyonlarla gigabit hızında iletişim kurabilecek. Nasa’nın teknolojinin ömrünü ve güvenilirliğini test etmesi birkaç yıl sürecek.

LCRD yetkilisi Dave Israel, bu teknolojinin “uzay iletişiminde devrim yaratacağını” söylüyor.

Kaynak:ChipOnline

Önceki İçerikAndroid Güvenlik Yamaları Yakında Daha Hızlı Gelecek!
Sonraki İçerikGoogle Play Store’a önemli güncelleme!
ozankoc
Teknolojiye intel pentium/celeron, ali, amd, 286, 386, i486dx2 lerle i/o kartlar, jumperlarla, unix, MsDos, windows3.x işletim sistemleri eşligin de, başta yapa boza başlayıp hızla gelişen ve değişen teknolojinin hurdaları arasından sıyrlıp yarınımız olan mobil teknolojiler ile devam etmekteyim. 1982 de Ankara da doğdum. Ticari olarak yaklaşık on iki yıldır bilişim ve iletişim sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların, satış, pazarlama, eğitim ve teknik destek alanlarını kapsayan ticari fonksiyonların da, önceleri uzman daha sonra ise yönetici pozisyonlarında görev aldım. Özellikle son 5 yıldır şirketlerin ticari hayatın rekabetçi ortamına daha kolay adapte olabilmelerini sağlayan ekip yönetimi satış-pazarlama, müşteri odaklılık ve teknik eğitmenlik projelerinde görev yaptım. Son bir kaç yıldır markaların sosyal mecralar üzerin de, online itibar, marka bilinirliği üzerine yoğunlaşıyorum. Rekabetlerin sanal ortama taşınması ile sosyal medya, eticaret portallarının kurulum aşamalarına danışmanlıklar yapmaktayım.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.