NASA, Gezegenler Arası İletişime El Attı

0
129

NASA, gezegenler arası iletişimimiz için verileri ışık sinyaline çeviren, yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor!

Verileri yeryüzünde, uzak mesafelere aktarmak için yüksek kapasiteli fiber kablolardan faydalanıyoruz. Ancak günün birinde gezegenden gezegene dolaşan bir tür haline gelirsek, yeni iletişim tekniklerine ihtiyacımız olacak.

Uzayda fiber kabloları kullanamayacağımız açık, bu yüzden Nasa gezegenler arası iletişimi sağlayacak yeni bir iletişim sistemi geliştiriyor. Laser Communications Relay Demonstration (veya kısaca LCRD) adındaki bu teknoloji, verileri bir ışık sinyaline dönüştürüyor. Böylece veri, uzayda rahatça aktarılabiliyor. Işığın önüne çıkacak sis, bulut ve gezegenin kavisi gibi engeller bulunmadığından veri, kolayca iletiliyor. Bu sistemle ulaşılan veri hızı, radyo frekansını kullanan iletişim sistemlerinden 10-100 kat daha hızlı ve daha önemlisi, lazerli iletişim daha küçük ve hafif bir donanımla çalışıyor.

LCRD, 2013’teki bir uydu görevinde başarılı bir testten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2021’de eklenecek. Böylece uydu, Kaliforniya ve Hawaii’deki istasyonlarla gigabit hızında iletişim kurabilecek. Nasa’nın teknolojinin ömrünü ve güvenilirliğini test etmesi birkaç yıl sürecek.

LCRD yetkilisi Dave Israel, bu teknolojinin “uzay iletişiminde devrim yaratacağını” söylüyor.

Kaynak:ChipOnline