MOBİL UYGULAMANIN BiSU’SU ÇIKTI!

0
300

DAMACANA SUDA RANDEVULU DÖNEM:

BiSU-001-800x800px

SUYUNUZ ŞİMDİ TEK TUŞLA, KAPINIZDA.

Dijital dünya, hayatlarımızı kolaylaştırmaya devam ediyor ve yeni iş fikirlerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. BiSU da bu gelişmelerin en yeni halkası olarak karşımızda. Damacana su siparişinde randevulu dönemi başlatan BiSU, iOS ve Android uygulamalarıyla akıllı telefonlar üzerinden kullanıcıların istediği saat için su siparişi vermesini sağlıyor.

BiSU, ayda 12 milyon adet gibi çok yüksek düzeyde damacana su ihtiyacı bulunan İstanbul’da hayata geçen, teknoloji tabanlı bir su sipariş sistemi. BiSU projesini hayata geçiren Ergin Üner ve Ozan Alptekin’in damacana su sektörüyle ilgili fark ettikleri ve hatta bizzat yaşadıkları bazı sorunların tespit etmeleriyle ortaya çıkan bir fikir. Hem İOS hem Android uygulamalarıyla BiSU’yu akıllı telefonlar üzerinde kullanmak mümkün.

En çok bilinen 20 su markası ile, fırsatlarla dolu bir dünya…

BiSU’nun bayiye kayıtlı cep telefonu numaranızı tanıyan sistemi, hemen aboneliğinizi gösteriyor ve hızlıca istediğiniz saat için sipariş verebiliyorsunuz. Uygulamada mevcut aboneliğinizin yanı sıra markaların tavsiye satış fiyatları ve fırsatları da görülebiliyor ve yeni fırsatlardan faydalanma imkanı sunuluyor. BiSU’yla şimdilik aralarında Erikli, Hayat Su, Pınar, Nestle, Sırma, Damla, Taşdelen, Gümüş Su, Pürsu, Saka Su, Kay Su, Hamidiye, Çamoluk, Sırmakeş, Abant, Alaçam, Hisar, Lido Su, Taşkesti, Buzdağ, markalarının da bulunduğu 20 farklı su markası satışa sunuluyor. Uygulamada kısa bir süre sonda mobil telefon üzerinden kredi kartı ile ödeme sistemi de devreye alınacak. Mobil su siparişi fikrinin kaynağını Ergin Üner ve Ozan Alptekin’in, İsveç kökenli bir start-up sirketinin ürettiği fiziksel bir tuşun/düğmenin (internet of things) su siparişi icin kullanılıp kullanamayacağı fikri oluşturdu. Akıllı saat (Apple Watch) eklentileri ve uygulamanın özünü oluşturan ‘fiziksel düğme’nin sosyal kampanya entegrasyonu da yakın zamanda planlanan ek projeler arasında yer alıyor.

Ek hiçbir masraf yok!

BiSU’nun kurucularından Ergin Üner, ilk etapta İstanbul’da hayata geçirilen BiSU’nun hedefinde diğer illerin de olduğunu belirtti. Yakın zamanda Ankara ve İzmir başta olmak diğer illere de açılmayı planladıklarını kaydeden Üner, projeyle 2 yıl sonunda hanelerdeki ambalajlı su tüketiminin yüzde 7’sinin karşılanmasını hedeflediklerine işaret etti. Üner, şu anda 5000 binden fazla üyesi bulunan BiSU’nun müşteriler için herhangi bir ek masraf getirmediğine de dikkat çekti. BiSU projesinin bir mobil uygulama olduğuna dikkat çeken Üner, şu bilgileri verdi: “Türkiye’de herkesi, her zaman ve her yerde ilgilendiren, gündelik bir ihtiyaçtan yola çıkıyor. Yani su ihtiyacından. Proje kullanıcının farklı markalar arasından seçim yapıp, tek tuşla 1-2 saniye içinde su siparişi verebilmesini sağlıyor. Yoğun şehir temposunda, su siparişi vermek çoğu zaman unutulan, unutulmak istenen, üşenilen veya zamanlama sorunları yaratan bir konu. Tüketicinin, abone olduğu marka dışındaki hiçbir markanın fiyatları ve kampanyaları hakkında haberdar olmaması da bir diğer problem. BiSU, bu iki soruna çözüm getiriyor.”

Dört genç girişimcinin ortak projesi

BiSU projesini başlatan iki genç girişimci Ergin Üner ve Ozan Alptekin, iş dünyasında büyük şirketlerde edindikleri deneyimlerini şimdi kendi işlerine aktarıyorlar. Ozan Alptekin, 2003 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, kariyerini İsveç’te devam ettirme kararı aldı. 5 yıl Ericsson gibi global iletişim firmalarında önemli görevler aldıktan sonra, Stockholm’de kendi danışmanlık firmasını kurdu ve çok sayıda global firmaya IPTV konusunda danışmanlık hizmeti verdi. Mobil dünyaya ilgi duyan ve buradaki gelişmeleri yakından takip eden Ozan, alanında uzman 4 arkadaşı ile İsveç’te hayata geçirdiği ilk mobil uygulamada başarıyı yakaladı. Streetkäk (“Sokak atıştırması”) isimli uygulama, Kuzey Avrupa’da trend olan yemek satan araçların (Food Truck) anlık olarak hangi lokasyonda hizmet verdiğini gösteriyor. Yazılımını Ozan’ın geliştirdiği uygulama, İsveç’in tüm büyük şehirlerinde; ayrıca Danimarka, Norveç ve Finlandiya gibi diğer kuzey ülkelerine hizmet veren uluslararası bir uygulama haline geldi.

Ozan, Streetkäk dışında, Nike ve Helly Hansen gibi markalara da projeler geliştirdi. Teknolojiyi yaratıcı şekillerde kullanıldığı bu projelerde, fiziksel interaksiyonu dijital ile birleştirdi. ‘Nesnelerin interneti’ konusuna ilgisi ile BiSU fikrinin doğmasını sağladı. Fiziksel bir düğme üzerinden tek tuşla yapılabilecekleri, BiSU’nun diğer kurucu ortağı ve yakın arkadaşı Ergin Üner ile tartışırken ortaya çıkan fikir, yakın gelecekte bu özelliğini de kullanıcıların beğenisine sunacak. Ozan’ın “Yeni gelişmekte olan bu teknolojinin maliyetleri, su pazarı için kabul edilebilir seviyelere gelene kadar, uygulamanın içinde tek tuş deneyimini kullanıcılara sunma” fikri, sektörde ve Pepsico, Danone gibi firmalarda son 12 yıl boyunca önemli görevler almış Ergin tarafından benimsendi. Böylece mobil su sipariş uygulaması BiSU’nun start’ı 2015 Mart ayında verilmiş oldu.

Ergin Üner, 2003 yılında MÜ İngilizce İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, sırasıyla Metro Grup, Pepsico, Danone gibi uluslararası şirketlerde önemli pozisyonlarda görev aldı. Girişimci yönü sayesinde, belirli dönemlerde su sektörü de dahil olmak üzere, farklı yatırımlarda bulundu.

İki yeni ortak

Üner ve Alptekin, BiSU projesinde TEB Yatırımcı ağından M. Murat Kocaağa’nın ve Cem Ceyhan’ın bireysel desteklerini alarak, toplamda 4 ortak olarak, şirketin kurulumunu gerçekleştirdi. 2005 yılında ODTÜ Metalurji Bölümü’nden mezun olan Cem Ceyhan, Leton Tolmetz firmasının Türkiye temsilciliğini de sürdürüyor. Ceyhan, BiSU projesinde kurucu ortak olarak görev aldı. M.Murat Kocaağa ise 1999 yılında Marmara Üniversitesi Almanca işletme bölümüne başlayan lisans hayatını Ege üniversitesi işletme bölümünden mezun olarak tamamları. Yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Bölümü’nde, Bilgi Üniversitesi’nde yaptı. 2003 yılından beri çeşitli tarım yatırımı ve projelerinde yatırımcı ve danışman olarak görev alan Kocaağa, tarım sektörünün üretim ayağında halen işine devam ediyor.

Web Sitesi: www.bisu.com.tr
E-Posta Adresi: destek@bisu.com.tr

App Store:
Google Play:

Tanıtım Videosu:

Facebook:
Twitter:
Instagram:
LinkedIn:
Vimeo:
YouTube: