Microsoft, Android?den Para Kazanıyor!

0
138

Başlığı yanlış okumadınız. Microsoft Android işletim sistemini taşıyan akıllı telefonlardan ciddi oranda kazanç elde ediyor. Nasıl mı? Detayları yazımızda açıklıyoruz.


Teknoloji dünyasının dev isimlerinin gündemini şu an en çok meşgul eden konu hiç şüphesiz mobil işletim sistemleri ve akıllı telefonlar. Bu alanın sınırlarının çok geniş bir tabana yayılması ve pazarın hacminin ciddi meblağlara ulaşması, birçok dev ismi buraya çekmeyi başardı.

Bu alana bir dönem ilgisiz kalmasına karşın bir anda dört bir kolla sarılan Microsoft, yaptığı anlaşmalar ve ödediği paralar ile çok konuşuluyor. Sadece adı ve geçmişi ile değil sahip olduğu patentler ile de dünyanın en güçlü isimlerinden biri olan Microsoft’un yolu bir patent nedeniyle Android ile kesişti.

Buna göre başta HTC olmak üzere birçok Android’li akıllı telefon üreticisi, akıllı telefonlarında Microsoft’un IP patentlerini kullanıyordu. Bu konuda akıllıca adımlar atan firma, üreticiler ile yasal yollardan uğraşmak yerine anlaşma zemini aramayı seçti.

Bu doğrultuda ilk olarak HTC ile önemli bir anlaşma imzalayan Microsoft artık HTC’nin sattığı her akıllı telefondan 5$ kazanacak. Tabi ki bu rakam Microsoft’un önemli ortaklarından olan HTC için düşürülmüş bir fiyat. Firmanın diğer üreticiler için kapıyı 7.5$ ile 12,5$ arası bir rakamdan açması bekleniyor.

Google’ın hiçbir lisans bedeli talep etmediği Android’den Microsoft’un ciddi bir kazanç sağlayacak olması rekabetin geldiği noktayı açık bir şekilde ortaya koyuyor. Görülen o ki pazardaki rekabet ilerleyen süreçte çok daha ilginç gelişmeleri karşımıza çıkaracağa benziyor.

 

Kaynak: SDN