Mars’ta öyle bir şey buldular ki!

0
263

Mars’a insan yollamak ve koloni kurmak için farklı organizasyonlar planlarını hayata geçirmeye çalışırken NASA Mars’ta öyle bir şey buldu ki!

mars-full

Elon Musk’ın SpaceX şirketi ve NASA önümüzdeki 10 yıl içinde Mars’a insan göndermek ve bu yüzyıl içinde Mars’ta tam fonksiyonlu, dev bir koloni kurmak için planlar yapıyorlar.

Bu koloni ve Dünya arasında düzenli olarak uçuşların yapılması da planlanıyor.

Bilim insanları Mars’ta insan yaşamı için gerekli her şeyi sağlayabilecek durumda olduğumuzun altını çiziyorlar.

Mars’ta hayat kurmak mümkün ama…

Bilim insanları, Mars’ta tarım yapılabileceğini, Mars’ta oksijen üretilebileceğini, Mars’ta su üretilebileceğini, yaşama elverişli mekanlar yaratılabileceğini hatta madencilik yapılabileceğini vurguluyorlar.

Ancak Mars’ta yaşam için en kritik detaylardan biri su.

Su üretmek çok zor ve kapsamlı bir operasyon ve sadece içmek için değil hem tarım için hem de hijyen için çok fazla miktarda su gerekiyor.

NASA şimdi Mars’ta çok büyük miktarda buz tabakası bulduğunu ve bu buzulun devasa boyutlarda su anlamına geldiğini açıkladı.

Mars’ın yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter’in bulduğu buz tabakası, ABD’nin bir eyaleti boyutlarında ve onlarca metre derinliğinde. Yani, Mars’ta bildiğimiz devasa bir deniz donmuş durumda bulunuyor.

Şimdi, Mars’taki yaşam simülasyonlarının, bu bölgeyi dikkate alarak hazırlanması planlanıyor. Böylece Mars’a yerleşen ilk astronotlar, yaşamak için sonsuz bir su kaynağına kavuşmuş olacak.

Kaynak:SDN