Mars’ta öyle bir şey buldular ki!

0
325

Mars’a insan yollamak ve koloni kurmak için farklı organizasyonlar planlarını hayata geçirmeye çalışırken NASA Mars’ta öyle bir şey buldu ki!

mars-full

Elon Musk’ın SpaceX şirketi ve NASA önümüzdeki 10 yıl içinde Mars’a insan göndermek ve bu yüzyıl içinde Mars’ta tam fonksiyonlu, dev bir koloni kurmak için planlar yapıyorlar.

Bu koloni ve Dünya arasında düzenli olarak uçuşların yapılması da planlanıyor.

Bilim insanları Mars’ta insan yaşamı için gerekli her şeyi sağlayabilecek durumda olduğumuzun altını çiziyorlar.

Mars’ta hayat kurmak mümkün ama…

Bilim insanları, Mars’ta tarım yapılabileceğini, Mars’ta oksijen üretilebileceğini, Mars’ta su üretilebileceğini, yaşama elverişli mekanlar yaratılabileceğini hatta madencilik yapılabileceğini vurguluyorlar.

Ancak Mars’ta yaşam için en kritik detaylardan biri su.

Su üretmek çok zor ve kapsamlı bir operasyon ve sadece içmek için değil hem tarım için hem de hijyen için çok fazla miktarda su gerekiyor.

NASA şimdi Mars’ta çok büyük miktarda buz tabakası bulduğunu ve bu buzulun devasa boyutlarda su anlamına geldiğini açıkladı.

Mars’ın yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter’in bulduğu buz tabakası, ABD’nin bir eyaleti boyutlarında ve onlarca metre derinliğinde. Yani, Mars’ta bildiğimiz devasa bir deniz donmuş durumda bulunuyor.

Şimdi, Mars’taki yaşam simülasyonlarının, bu bölgeyi dikkate alarak hazırlanması planlanıyor. Böylece Mars’a yerleşen ilk astronotlar, yaşamak için sonsuz bir su kaynağına kavuşmuş olacak.

Kaynak:SDN

Önceki İçerikSamsung’tan Note 5’e Note 7 yazılımı
Sonraki İçerikNexus telefonlar için Android 7.1 zamanı!
Teknolojiye intel pentium/celeron, ali, amd, 286, 386, i486dx2 lerle i/o kartlar, jumperlarla, unix, MsDos, windows3.x işletim sistemleri eşligin de, başta yapa boza başlayıp hızla gelişen ve değişen teknolojinin hurdaları arasından sıyrlıp yarınımız olan mobil teknolojiler ile devam etmekteyim. 1982 de Ankara da doğdum. Ticari olarak yaklaşık on iki yıldır bilişim ve iletişim sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların, satış, pazarlama, eğitim ve teknik destek alanlarını kapsayan ticari fonksiyonların da, önceleri uzman daha sonra ise yönetici pozisyonlarında görev aldım. Özellikle son 5 yıldır şirketlerin ticari hayatın rekabetçi ortamına daha kolay adapte olabilmelerini sağlayan ekip yönetimi satış-pazarlama, müşteri odaklılık ve teknik eğitmenlik projelerinde görev yaptım. Son bir kaç yıldır markaların sosyal mecralar üzerin de, online itibar, marka bilinirliği üzerine yoğunlaşıyorum. Rekabetlerin sanal ortama taşınması ile sosyal medya, eticaret portallarının kurulum aşamalarına danışmanlıklar yapmaktayım.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.