İTÜ CBILAB İNOVATİF TEKNOLOJİLER ÜRETİYOR

0
115

2015 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kurulan ve gönüllü öğrenciler tarafından yürütülen CBILAB öğrencilerin pazarlanabilirliği olan inovatif teknolojik projeler geliştirmesini sağlıyor.CBILAB çeşitli bölümlerden ve çeşitli sınıflardan öğrencilerin bir arada gönüllülük esasına dayanarak çalıştığı bir inovasyon laboratuvarıdır. CBILAB’de öğrenciler tarafından tasarım, yazılım, mekanik, elektronik gibi alanlarda, bir iş planına dönüştürülebilir, pazarlanabilirliği olan yenilikçi projeler üretilmektedir.

CBILAB’in en büyük amacı, yetenekli öğrencilere ileride bir iş modeline dönüştürebilecekleri veya pazarlayabilecekleri aynı zamanda dünyada eşi bulunmayan projeleri oluşturmaları için gerekli düşünce yapısı, tecrübe ve yetenekleri vermektir. Bu doğrultuda CBILAB kendi kendine oluşturduğu gelir ve bağışlarla Türkiye’nin en donanımlı üniversite laboratuvarlarından birini oluşturmuştur.

CBILAB bünyesindeki öğrencilerin çalışmaları sonucunda yenilikçi, kar oluşturabilecek ve dünyada veya Türkiye’de ilk pek çok ürün ve proje ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları diz kapağının belli bir bölümü parçalanmış olan bir köpeğe organik uyumlu maddeden diz kapağı yapılması ve ameliyatta başarılı bir şekilde kullanılması, diş macununun kapağından içine yerleştirilen bir parça sayesinde çocukların fazla diş macunu kullanımı yüzünden florürden alabilecekleri zararı en aza indiren Pinteeth, 3 boyutlu SLA yazıcılardan çıkan ürünün kullanılabilir olması için gereken yaklaşık 2 günlük süreyi 2 saate kadar indirebilen kürleme cihazı, Türkiye’de üretimi olmayan ve ithal edildiğinde maliyeti 18000$’ı bulan iklimlendirme makinasının 2000$ kadar bir maliyetle üretilmesi olarak söylenebilir.

CBILAB’in çalışmaları www.cbilab.org veya www.instagram.com/cbilab/ adreslerinden takip edilebilir ve CBILAB hakkındaki bir tanıtım videosu https://youtu.be/kOLesEcdCYY adresinden izlenebilir.