iPhone’da Yazıları Seslendirme

0
3551

Her zaman söylediğim bir şey var; “iPhone bir telefondan çok daha ötesi.”

Peki biz bu bir telefondan çok daha fazla özelliği olan devrim niteliğindeki cihaz olan iPhone’dan ne kadar faydalanıyoruz?

Eminim ki her iPhone kullanıcısı kullandığı cihazın üstün özelliklerinin farkında ve bunlardan en iyi şekilde faydalanıyor.

Bu ve bundan sonraki yazılarımda, iPhone’un sahip olduğu fakat birçoğumuzun haberdar olmadığı veyahut kullanamadığı özelliklerden bahsedeceğim. Bunlardan ilki iPhone’daki yazıları seslendirme özelliği.

iPhone’da Safari aracılığıyla girdiğim sitelerdeki yazıları, gelen mesajları, gelen mailleri iPhone sizin adınıza okuyor. Örneğin uzunca bir mail geldi fakat arabada olduğunuz için bu maili okuyamıyorsunuz. İşte tam burda seslendirme özelliği devreye giriyor. Okumasının istediğiniz metini seçiyorsunuz. Metini seçmek için yazının üstüne iki defa tıklamanız ve köşelerdeki noktalardan genişleterek istediğimiz kısmı belirlememiz gerekiyor. Daha sonra Kopyala-Yapıştır-Kes seçeneklerinin yanında ki SESLENDİR’in üzerine tıklıyoruz ve iPhone okumaya başlıyor.

Bu adımlardan önce seslendirme özelliğini açmanız gerekiyor ve nasıl açılacağını aşağıda ekran görüntülerinden görebilirsiniz;

Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik’ten Seçimi Seslendir’i açıyoruz

 

Daha sonra istediğimiz metini seçip seslendir diyoruz.

Kerem ÇEVİK