More

  iPhone işlemci hızı nasıl kontrol edilir?

  Apple’ın kasıtlı olarak yavaşlattığı iPhone modellerinin işlemcileri acaba bu durumdan ne kadar etkileniyor? iPhone işlemci hızı kolayca kontrol edilebilir.

  iPhone işlemci hızı nasıl kontrol edilir?

  Apple’ın bataryası kötü durumda olan iPhone’ları yavaşlattığını açıklamasının yankıları hala devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bu durumdan dolayı özür dileyen şirket indirimli batarya değişim programı başlatmıştı. Ancak kullanıcıları bu uygulama bile tatmin etmiş görünmüyor.

  Apple’ın açıklamasından sonra birçok kullanıcı telefonlarının batarya sağlığını çeşitli uygulamalar ve Apple Destek vasıtasıyla öğrendi. Peki acaba bataryanız kötü ise iPhone’unuzun işlemci hızı ne kadar düşüyor? Bu soruya bir App Store uyguması ile kolayca yanıt bulabilirsiniz.

  Lirum Device Info Lite ile iPhone işlemci hızı öğrenilebiliyor. iPhone’unuzun işlemcisinin yavaşlayıp yavaşlamadığını şu adımlar takip ederek öğrenebilirsiniz.

  1. Adım: App Store’dan Lirum Device Info Lite uygulamasını indirin.

  2. Adım: Uygulamayı başlatın ve ekranın sol üst köşesindeki Options (seçenekler) butonuna tıkladıktan sonra This Device yazan yere dokunun.

  3. Adım: CPU’ya dokunun.

  Açılan bölümün altına doğru
  iki metrik göreceksiniz. CPU Actual Clock işlemcinin o anki hızını, CPU Maximum Clock ise işlemcinin en fazla çalışabileceği, yani fabrika çıkışı saat hızını gösterir.


  Bu metrikin aynı ya da çok yakın değerlere sahip olması gerekiyor. Eğer telefonunuz çok ısınmışsa veya düşük güç modunda ise o anki saat hızı düşük olabilir. Normal koşullarda telefonun orjinal işlemci hızına eşit olmalıdır.

  Örnekte görüldüğü gibi pil sağlığı %88 olan 3.5 yıllık iPhone 6 cihazımızın işlemci hızında (1.4 GHz) herhangi bir kayıp yok. Eğer sizin telefonuzda rakamlar farklı ise batarya değişimi zamanı gelmiş demektir.

  Kaynak:SDN

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.