iOS 4’ün Donanım Algoritması Kırıldı

0
62

Ruslar iOS 4 konusunda sıkı çalışmaya devam ediyor. Son yapılan çalışma Apple’ın mobil işletim sistemini tümüyle savunmasız bırakıyor. İşte ayrıntılar:


iOS 4 konusunda yaptıkları çalışmalar ile adını duyuran Rus firması ElcomSoft hatırlanacağı gibi daha önce iPhone’da yer alan tüm verileri kolayca kopyalayabilen bir yazılım geliştirmişti. Firmanın son bombası ise iOS 4’ün donanım algoritmasının kırılması oldu.

Yeni bir yazılım geliştiren ekip, iOS 4 yüklü tüm cihazların özel araçlar vasıtasıyla tüm şifrelerinin aşılmasını ve istenen tüm verilerin üçüncü şahısların eline geçebilmesini sağlıyor. Brute-force yöntemiyle çeşitli kombinasyonla deneyerek maksimum 40 dakika içersinde dört haneli şifreyi kırabilen yazılım, istenen her verinin ayrı ayrı aşılabilmesini sağlıyor.

Eğer telefonunuzdaki konum bilgilerini temizlemediyseniz tüm bunları alabilen yazılım ayrıca tarayıcı geçmişi, arama kayıtları, kısa mesajlar, elektronik postalar, kullanıcı adları ve şifreler gibi tüm bilgileri kolaylıkla çalabiliyor. Elcomsoft bu çalışmanın yanlıca askeri ve hükümet çalışanları için yapılmış oluğunu belirtse de yazılımın 320$ gibi bir fiyata alıcı bulduğunu söylemeden geçmeyelim.

Kaynak:SDN