More

  Huawei Çin’de hakimiyetini genişletti! 5G’de fark attı

  2019 yılını geride bırakmamızın üzerinden neredeyse 1 aylık süre geçti. Geçen bu süre içinde 2019 yılına ait ticari veriler ise ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak, Çin akıllı telefon pazarı ile ilgili veriler Canalys isimli araştırma şirketi tarafından yayınlandı. Huawei Çin pazarındaki hakimiyetini sürdürürken, Apple’ın konumu dikkat çekti.

  Huawei Çin pazarında lider

  Çin akıllı telefon pazarı, 2019’un dördüncü çeyreğini, üçüncü çeyreğe göre yüzde 15’lik bir düşüşle kapattı. 3 aylık süre boyunca ülkede 85.3 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleşti. 2019 yılının toplam satışlarında da yüzde 7’lik düşüş yaşandı. Pazarda yıl boyu toplamda 369 milyon adet akıllı telefon satıldı.

  4G destekli akıllı telefon satışlarının yavaşlaması ile birlikte 5G’li cihazlara olan nispeten zayıf ilgi, pazardaki gerilemenin sebebi olarak açıklandı.

  Şirket bazında bakıldığında ise Huawei‘nin hakimiyetini genişlettiği görüldü. Huawei Çin pazarında toplamda 33.3 milyonluk adetlere ulaştı ve pazar payını yüzde 39’a genişletti. Bu pay geçen yılın aynı döneminde yüzde 29.8 idi.

  Huawei’nin en yakın rakibi ise 14 milyon adetlik sevkiyat gerçekleştirdi. Oppo‘nun pazar payında ise 2018’in dördüncü çeyreğine göre gerileme yaşandı. 2019’un son çeyreğini yüzde 16.4’lük pazar payı ile kapatan şirketin geçen yılki pazar payı yüzde 18.6 idi.

  Üçüncü sırada 13.1 milyon adetlik satışla ve yüzde 15.4’lük pazar payıyla Vivo yer aldı.

  Listenin dördüncü sırasında ise 10.1 milyon adetlik satışa imza atan Apple konumlandı. Apple’ın pazar payı yüzde 11.8 olarak açıklandı. Geçen yılın aynı döneminde şirketin Çin’deki pazar payı yüzde 18.4 oldu.

  Xiaomi ise Apple’ın ardında konumlanan isim oldu. Dördüncü çeyrekte toplamda 8.1 milyon adetlik satış gerçekleştiren şirketin pazar payı yüzde 9.5.

  Tabloya göre yıllık büyümesini artıran tek şirket Huawei oldu.

  Canalys aynı zamanda Çin’deki 5G satışlarıyla ilgili de bir rapor yayınlandı. Bu rapora göre Huawei, 5G konusunda da liderlik pastasından en büyük payı aldı. 2019’da Çin’de toplam 8.9 milyon adet 5G destekli telefon satıldı. Huawei’nin bu pazardaki payı ise yüzde 78.

  Kaynak:SDN

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.