More

  Google’ın Sesli Arama Özelliği Artık Çok Daha Etkili

  Google’ın geliştirilmiş, yeni bir teknoloji kullanan sesli arama uygulaması Google Now, artık çok daha hızlı ve doğru sonuçlar veriyor.

  Google-Voice-Search-628x353

  Yazılımlarında sesli arama kontrolleri ve etkileşimlerinden yararlanan büyük teknoloji firmaları arasında, Google şimdiye kadar belki de en az etkili isimlerden biri olmuştu. Apple’un Siri ve Microsoft’un Cortana gibi uygulamalarıyla karşılaştırıldığında, Google‘ın sesli kontrol asistanı Google Now, muhtemelen bir karakter görünümünden uzak olduğu için çok fazla tanınmıyor. Fakat yine de Google, söz konusu uygulaması aslında rakiplerinden çok daha üst düzey bir ses tanıma algoritmasına sahip oldu. Zira, en ufak mırıldanlamaları bile tanıyabilen Google Now, herhangi bir gecikme olmadan bütün bu seslere bir karşılık verebiliyor. Google’dan yapılan son bir duyuruya göre, Google Now artık çok daha etkili bir rol oynamaya başlamaya hazırlanıyor.

  Google Research Blog üzerinde yapılan yeni bir açıklamaya göre, Google Speech Team çalışanları, firmanın sesli arama algoritmalarında çok önemli yeni gelişmelere imza attılar. Google, bundan önce de aslında oldukça kapsamlı ve bir anlamda insan beynindeki nöral ağ yapılarını örnek alan bir ağ sistemi kullanıyordu. Söz konusu sistem, kullanıcıların cihazlarına söylemeye çalıştığı şeylere oldukça yakın tahminlerle karşılık veriyordu. Yeni geliştirilen teknolojiyle birlikte, sesli arama özelliği artık tekrarlayan bir nöral ağ sistemi kullanmaya başladı. Bu da şu anlama geliyor: Yeni ses modellemesi, Google’ın her bir ses parçasını daha ayrıntılı ve çok daha fazla olasılığı göz önünde bulundurarak analiz etmesine olanak tanıyor. Söz konusu teknoloji böylece kullanıcılar için çok daha hızlı, daha doğru ve daha etkili bir sesli arama deneyimi sunuyor. Google’dan yapılan açıklamaya göre, uygulamanın yeni hali, gürültülü ortamlarda da çok daha güçlü.

  Google’ın iOS ve Android üzerindeki arama uygulaması ve ayrıca Android’deki sesli komut verme uygulaması halihazırda bu yeni, gelişmiş ses girişi teknolojisini kullanıyor.

  Kaynak:Scrool

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.