More

  Google’dan gigapiksel kamera [Video]

  Google, tüm dünyadan müzelere ve arşivlere ait sergileri ve koleksiyonları keşfetmeye imkan sağlayan Google Cultural Institute için ultra yüksek çözünürlüklü kamerasını görücüye çıkardı. Google’ın Sanat Kamerası (Art Camera) olarak adlandırdığı kamera sanat eserlerinin gigapiksel boyutlarda fotoğraflarını çekebilmesine olanak tanıyor.

  Dünya genelinde sadece 20 adet üretilen bu özel kamera, sanat eserlerindeki her noktaya odaklanıp fotoğraflarını çekiyor. Google, fotoğraf çekiminin ardından kaydedilen bu görüntüleri birleştirip gigapiksel boyutunda fotoğraflar elde ediyor. Daha önceden kullanılan kameralarla bir eserin fotoğrafını çekmek için bir günlerini harcadıklarını belirten Cultural Institute’un teknik program müdürü Marzia Niccolai, Google’ın Sanat Kamerası sayesinde bu sürenin 30 dakikaya düştüğünü ifade etti.

  Van Gogh, Monet ve daha birçok ünlü sanatçının eserinin yer aldığı sanat eserlerine yakınlaştırma yaparak tüm fırçalarını görebilirsiniz. Google’ın Sanat Kamerası ile çekilmiş gigapiksel boyuttaki tüm fotoğraflara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Kaynak:LOG

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.