More

  Google kendinden daha büyük bir şirket kurdu

  Basit bir arama motoru olarak hayatına başlayan ancak bugün sadece kendi kabına değil, dünyalara sığamayan Google durmadan büyümeye devam ediyor. Ancak dünya devi artık bunu daha büyük bir sisteme oturtmak için önemli bir adım attı. Alphabet isminde dev bir şirket kuran Google, kendisini de o şirketin çatısı altına soktu.

  30784031

  Kafa karışıklığını gidermek için hemen belirtelim; Alphabet Google’ın değil, Google Alphabet’in bir parçası. Google’ın sahip olduğu büyüklü küçüklü tüm oluşumlar da bundan sonra Alphabet çatısı altında toplanacak. Alfabedeki tüm harflere bir şirket mantığına sahip olan çatı şirket, ilk harfini (G) Google ile doldurmuş durumda.

  page
  Peki nedir bu çatı şirketin amacı? Koca bir Android ekosisteminin babası rolündeki şirket, Android, YouTube, halihazırda işleyen kuruluşların yanında sanal gerçeklikten sürücüsüz otomobile kadar teknoloji dünyasının hemen hemen her alanında girişim halinde. Google çatısı altında işleyen kuruluşlar artık Alphabet’e devredilecek ve Google teknoloji dünyasına ve hatta geleceğimize yön vermek için çalışmalarına daha çok yoğunlaşacak. Yani bundan sonra Calico ve X Lab isimlerini daha çok duyacağız.

  Yeni CEO Sundar Pichai

  Tüm bu değişimler son kullanıcıyı etkilemese de (Google hisseniz yoksa tabii) şirket içinde önemli değişiklikler söz konusu. Alphabet’in CEO’su Larry Page olurken, Sergey Brin başkanlık görevini üstlendi. Google’ın CEO’su ise Sundar Pichai oldu. Brin ve Page ikilisi daha büyük projeler peşinde koşarken Pichai ise bundan sonra Chrome, Haritalar ve daha önce de başında olduğu Android gibi birim ve servislerden sorumlu.

  Kaynak:LOG

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.