More

  Galaxy S5, gerçekten de göz tarayabilir!

  Ortaya çıkan bir patent, şimdiye dek sadece “söylenti” olan bu işlevin gerçek olabileceğini gösterdi

  Galaxy S5‘in göz tarama işlevine sahip olacağı söylentisini duysak da bunun gerçek olduğunu destekleyecek bir bilgi elimizde yoktu.

  2013112211031510572

  Ancak artık söylentiyi destekleyen detaylı bir patent var. Patent Bolt’un günışığına çıkardığı patentte iris algılama birimine ve yakınlık sensörüne sahip bir akıllı cep gösteriliyor. Sensör, cihaz yakın olduğunda iris sensörünü harekete geçiriyor ve yakınlaşan nesne bir göz ise onu taramaya başlıyor. Bunun hangi amaçla kullanılacağı ise açık; Samsung, göz taramayla Apple‘ın TouchID güvenlik işlevine rakip olabilir.

  Samsung’un böyle bir güvenlik işlevini gelecekteki ceplerine ekleyip bizi parola yazmaktan kurtarmak istemesi doğal bir şey. Ancak teknolojinin Galaxy S5’e yetişip yetişmeyeceği şimdilik bilinmiyor. Ocak’ta ortaya çıkması beklenen cihazın retina tarama teknolojisine sahip olma ihtimali düşük görünüyor. Bir başka sorun ise telefonu kaldırıp gözümüze yaklaştırmak, pratikte parola yazmaktan ne kadar daha rahat olacağının bilinmemesi.

  Kaynak:ChipOnline

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.