Çin, Qualcomm ile Kendi İşlemcisini Yapacak!

0
326

Çin, kendi işlemcisini üretmek adına, Qualcomm ile çok önemli bir ortaklığa imza attı!

Çin, yerli teknolojiyi arttırma yolunda bu yıl içinde önemli adımlar atmak istiyor. Gerçi geçmişe bakıldığında, ülkenin şimdiden dünyanın en hızlı süper bilgisayarı TaihuLight‘ın sahibi olduğunu görüyoruz. Özellikle yarı iletken endüstrisinde, Intel’e rakip olabilmenin peşinde olan Çin, bu bağlamda Qualcomm‘dan da fayda sağlamak istiyor. Bunun neticesinde de Qualcomm ile ortak bir şirket kurulmuş durumda. Adı ise, Huaxintong Semiconductor Technology.

Qualcomm ve Çin arasında kurulan Huaxintong Semiconductor Technology ortak girişimi, ARM teknolojisine dayalı yeni bir sunucu işlemcisi geliştirmeyi hedef alıyor. Qualcomm Başkanı Derek Aberle de yaptığı açıklamada, Çin pazarına yönelik tasarımlara dayalı özelleştirilmiş bir sunucu işlemcisi geliştirmeye odaklandıklarını dile getirdi.

Huaxintong Semiconductor Technology ile sunuculara özel işlemciler geliştirerek Intel’in pastasını daraltma hedefinde olan Çin, Intel’in Xeon E3 ve E5 yonga setlerini hedefe alabilir. Bunun neticesinde Intel’in sunucu pazarındaki payı ciddi şekilde zorlanabilir.

Kaynak:ChipOnline

Önceki İçerikBoston Dynamics’in yeni robotu kabusunuz olacak![Video]
Sonraki İçerikSiyah iPhone 7’de “Soyulma” Sorunu!
ozankoc
Teknolojiye intel pentium/celeron, ali, amd, 286, 386, i486dx2 lerle i/o kartlar, jumperlarla, unix, MsDos, windows3.x işletim sistemleri eşligin de, başta yapa boza başlayıp hızla gelişen ve değişen teknolojinin hurdaları arasından sıyrlıp yarınımız olan mobil teknolojiler ile devam etmekteyim. 1982 de Ankara da doğdum. Ticari olarak yaklaşık on iki yıldır bilişim ve iletişim sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların, satış, pazarlama, eğitim ve teknik destek alanlarını kapsayan ticari fonksiyonların da, önceleri uzman daha sonra ise yönetici pozisyonlarında görev aldım. Özellikle son 5 yıldır şirketlerin ticari hayatın rekabetçi ortamına daha kolay adapte olabilmelerini sağlayan ekip yönetimi satış-pazarlama, müşteri odaklılık ve teknik eğitmenlik projelerinde görev yaptım. Son bir kaç yıldır markaların sosyal mecralar üzerin de, online itibar, marka bilinirliği üzerine yoğunlaşıyorum. Rekabetlerin sanal ortama taşınması ile sosyal medya, eticaret portallarının kurulum aşamalarına danışmanlıklar yapmaktayım.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.