BTK, Mobil Hat Sorgulama Servisini Hizmete Soktu

7
140
Blogumuzu Facebook ' da Takip Edin yeniliklerden ilk siz haberdar olun.
Blogumuzu Facebook ‘ da Takip Edin yeniliklerden ilk siz haberdar olun.

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) mobil telefon kullanıcıların mağduriyetlerini önlemek amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Sunulan hizmet sayesinde adınıza kayıtlı hat sayısını öğrenebiliyorsunuz. Geçmiş dönemlerde kişiden habersiz olarak açılan hatların ciddi sorunlara sebep olduğuna şahit olmuştuk.

Hat sorgulama servisi sayesinde her an adımıza kayıtlı numaralı öğrenebiliyoruz.

AŞAĞIDA Kİ EKRAN GÖRÜNTÜSÜNÜ TIKLAYARAK SORGULAMA YAPABİLİRSİNİZ.

BTK_Mobil_Hat_Sorgulama
BTK_Mobil_Hat_Sorgulama

Servisi kullanmak oldukça basit. Buradaki linkten hizmete ulaşıp ilk aşamada TC kimlik numarası ve halihazırda kullandığımız aktif hatlardan birinin numarasını giriyoruz. Cep telefonumuza gelen şifreyi kodlayıp adınıza kayıtlı kaç numara olduğunu görebiliyorsunuz.

Sisteme girdiğiniz telefon hattının TC kimlik numarası ile uyumluluk göstermesi gerekiyor. Herhangi bir yakınınıza ait hat kullanıyorsanız size ait TC kimlik numarası ile uyuşmazlık gösterir ki zaten sistem de bu konuda sizi uyarır.

Sahtekarlığın önüne geçmek amacıyla hizmete giren sistem bizden habersiz açılan hatların artık sorun teşkil etmesini engelleyecek. Daha önceki IMEI sorgulama sisteminde olduğu gibi bilgilerin resmi bir geçerliliği yoktur ve sadece bilgi amaçlı bir belge özelliğinde olduğu vurgulanmış.

Üzerinize Kayıtlı kaç numara çıktı ve ne gibi önlemler aldınız?

Kaynak: Adroidnova