More

  BlackBerry 10’a Microsoft Engeli!

  Android ve iOS’tan sonra Windows Phone işletim sistemiyle üçüncü olmak isteyen Microsoft, başka rakibi kalmasın diye RIM’in yeni işletim sistemi BB10’a engelleme yaptığı iddia ediliyor.
  whatsapp
  whatsapp

  Savaşın yapıldığı meydan WhatsApp

  Geçtiğimiz günlerde sizlerle burada paylaştığımız haberde, WhatsApp’ın BB10 (BlackBerry10) işletim sistemine çıkmayacağını sizlere aktarmıştık.

  Peki Symbian başta olmak üzere S40 gibi pek çok platformda bulunan WhatsApp, merakla beklenen BB10 işletim sistemi için çıkmıyor? Herkesin merakla aradığı bu sorunun cevabını sizlere veriyoruz.

  Başta Linux tabanlı sistemler olmak üzere BlackBerry için de uygulama geliştiricilerinden ve diğer sektör içindeki geliştiricilerden aldığımız bilgilere göre, Microsoft ile çok iyi ilişkilere sahip olduğu vurgulanan WhatsApp geliştiricileri, BB10‘un gelişmesini engellemek için böyle bir karar almış durumda.

  Artık günümüzde firmalar uygulamalarla birbirlerini yenmeye çalışıyor. Google ve Apple’ın mobil alanda çok gerisinde kalan, pazarda Windows Phone 8 ile yer kapmaya çalışan Microsoft, dördüncü bir rakip istemiyor ve BB10 doğmadan ölmesi için çalışmaları planlar yapıyor.

  Akıllı telefon pazarı o kadar büyük ki, bu pazarda üçüncü olmak bile Microsoft’a belki yeterli gelebilir. Çünkü Android üreticilerinden aldığı ciddi patent ücretleri mevcut. Fakat çıkışa geçen bir BlackBerry ve Firefox OS gibi diğer ekosistemler, Microsoft’un üçüncülüğünü bile tehdit edecek türden.

  PC pazarında güçlü olan fakat mobil alanda Apple ve Android ile arasındaki farkı açılan Microsoft’a da başta Google olmak üzere bazı geliştiriciler ambargo uyguluyorlar. Örnek vermek gerekirse Google, Windows Phone 8 için hiç bir uygulama geliştirmeyi düşünmediğini açıkladı. Google’ın olmadığı bir ekosistem, ağır yaralı olacaktır. Tıpkı o kadar kullanıcıya sahip WhatsApp’ı olmayan BB10 gibi.

  Kaynak:SDN

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.