More

  Apple’ın da içinde yer aldığı şirketler grubundan dev satın alma.

  Google’ın HTC’nin bir kısmını 1,1 milyar dolara aldığını duyurmasının ardından bir başka milyar dolarlık anlaşma daha teknoloji gündemine oturdu. Toshiba NAND bellek birimini 18,9 milyar dolarlık anlaşmayla satıyor.

  Bildiğiniz üzere Apple, iPhone ve iPod’larında Toshiba’nın NAND belleklerini kullanıyor. Yapılan yeni anlaşmayla beraber Toshiba bu birimi Bain Capital öncülüğündeki şirketler grubuna sattı. Anlaşmanın Apple tarafının en az 3 milyar dolar ödediği belirtiliyor. Pastanın büyük yüzdesi ise Bain Capitalda. Dell, Seagate, Kingston ve yonga üreticisi SK Hynix’in de küçük miktarlarda katkıda bulunduğu belirtiliyor.

  Apple için bu anlaşma elbette stratejik önem taşıyor. Pazarda bu alanda dominant olan ve son teknolojiye sahip ürünler üreten sadece birkaç şirket bulunuyor ve bu şirketlerden biri de Samsung. Dünyanın en büyük ikinci yonga üreticisi olan Samsung, bellek pazarının da yüzde 40’ını kontrol ediyor. Bu noktada Toshiba’ya yatırım yapmak Apple’ı uzun vadede kazançlı çıkarabilecek bir adım olarak görülebilir. Samsung’a bağımlı kalmak istemeyen Apple’ın OLED panel üretimi için de alternatif arayışına girmesi gerektiği belirtilmişti. Panellerin ardından bellek konusunda da Samsung’a bağımlı kalmanın Apple’ın işine gelmeyecek bir durum olduğu açık.

  Kaynak:LOG

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.