More

  Android’in sonu mu geliyor?

  Google eğer bu dev davayı kaybederse, Android işletim sistemi için karanlık günler başlayabilir

   Oracle, Java’yı meydana getiren Sun Microsystems’ı 2010’da satın almıştı. Oracle, aynı sene içinde Google’ı Android işletim sisteminde Java’nın telif haklarını çiğnediği gerekçesiyle dava etti. Duruşmalar ise geçtiğimiz hafta Pazartesi günü başladı. Google’ın Android’i geliştirirken Java telif haklarını çiğnediği belirlenirse, sadece Google’ın değil cihaz üreticilerinin ve üçüncü parti sağlayıcıların da başı ağrıyacak.

  Google, Samsung ve HTC’yi Apple’ın açtığı davalara karşı savunmuştu. Dolayısıyla Oracle’ın kazanması durumunda aynı tavrını koruyacağı düşünülüyor. Peki Google, davayı kaybederse Android’e ne olacak? Bu durumun iki temel çözümü var gibi görünüyor. Google, Oracle’a yüklü miktarda ödemeler yaparak lisans satın alabilir ve Android’i şu anki biçimiyle geliştirmeye devam edebilir. İkinci çözüm ise Google’ın Android’i sıfırdan kendi geliştirici araclarını geliştirip başlaması.
  porno
  Oracle, Java API’larını Google’a lisanlamak istemezse, böyle bir zorunluluk ortaya çıkabilir.Oracle, davada Google’a karşı kazanırsa lisanssız API’lardan faydalanan üreticiler de risk altında olacak. Ancak Oracle’ın bu üreticilerin de peşine düşme ihtimali, şimdilik düşük görünüyor.

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  2 Comments

  1. yanlış hatırlamıyorsam windows xp java desteği ile piyasaya çıkmıştı sonra Sun Microsystems java işletim sistemine telifsiz eklendiği için microsoft a dava açtı ve kazandı. Diyetini aldı.

   sonra microsoft bir yama yayınladı ve yama kurulduğunda java xp lerden silindi.

   Sun Microsystems microsoft a yeniden dava açtı. Bu seferde microsoft un piyasayı tekelleştirdiğini idda etti ve davayı yine kazandı. Diyetini aldı.

   ve microsoft bir yama daha yayınladı…

   uzun lafın kısası Oracle ile şaka olmaz eminim bu davayı da kazanacaktır.

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.