More

  Android ve iOS uygulama çökme oranları rakamlarla ortaya kondu

  Bir dönem bilgisayarlarda can sıkıcı olayların başında gelen yazılım çökmeleri artık akıllı telefonlarda da sık sık karşımıza çıkıyor. Geliştiricilerin bu yönde çabaları olsa da henüz tam anlamıyla önü alınabilmiş değil.
   crittercism-best1
  Mobil uygulamaların performansını izleyen Crittercism, Android ve iOS sistemlerinde uygulama çökme oranlarını karşılaştırdı.
  Takip ettiği uygulamalar göz önüne alındığında iOS işletim sisteminde uygulama çökme oranı yüzde 1.98 iken, Android işletim sisteminde uygulama çökme oranı yüzde 1.76 olarak gerçekleşiyor. Sürüm bazında ise iOS 6 uygulama çökme oranı yüzde 1.15 iken, Jelly Bean sürümünde yüzde 1.5 oranında.
  Ancak Android Jelly Bean kullanım oranı, sistemin takip ettiği kullanıcılar arasında yüzde 4.5 iken, iOS 6 kullanım oranı ise yüzde 58.5 civarında. Bu bakımdan yeni işletim sistemindeki geliştirmeler daha fazla görülebiliyor ve iOS çökme oranları biraz daha fazla çıkabiliyor. Geen yıl ise iOS 5 çökme oranları Android Ice Cream Sandwich sürümünden fazlaydı.
  Apple’ın sık sık güncelleme yayınlaması nedeniyle hataların giderilmesi konusunda daha etkili. Android ise Apple gibi bir onay süreci uygulamadığı için geliştiriciler uygulamalarını çok hızlı güncelleyebiliyor.
  Çökme konusunda fazla yazılım desteği olmayan operatör veya bölge bazlı cihazlar başı çekiyor. Tabletler de yüksek çökme oranlarına sahip.
  Araştırmada en iyi performans veren iOS sürümünün 5.0.1, Android sürümünün ise 4.1 olduğu belirtiliyor. En kötü sürümler ise iOS 4.1 ve Android 2.3.1.
  En iyi performans veren Android cihazları Galaxy S3, HTC One X ve Galaxy Nexus iken, en iyi performans veren Android üreticileri ise Samsung, HTC ve Sony. Araştırmada en çok kullanılan cihazlar da şu şekilde sıralanmış :
  iOS cihazları:
  iPhone 4S – yüzde 34.58
  iPhone 4 GSM – yüzde 21.45
  iPad 2 WiFi – yüzde  8.35
  iPhone 4 CDMA – yüzde 8.16
  iPod 4G – yüzde 5.21
  iPhone 5 global – yüzde 5.85
  iPad 3 – yüzde 4.67
  iPhone 3GS – yüzde 3.97
  iPad 2 GSM – yüzde  3.76
  iPhone 5 GSM – yüzde 3.99
  Android cihazları:
  Samsung Galaxy S III – yüzde 29.33
  Samsung Galaxy S II – yüzde 25.17
  Samsung Galaxy Note – yüzde 9.31
  Motorola Droid Razr – yüzde 8.33
  Samsung Galaxy Nexus – yüzde 6.18
  HTC One X – yüzde 5.57
  Samsung Galaxy S – yüzde 4.79
  Samsung Galaxy S Plus – yüzde 3.89
  Samsung Galaxy Ace – yüzde 3.87
  HTC Evo 4g – yüzde 3.56
  Kaynak:DH

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.