More

  Android Silver hakkında herşey.

  Son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz Android Silver nedir; bize neler sunacak?

  silverGoogle’ın “Android Silver” adını verdiği yeni Android planı, son bir kaç haftadır merak konusu oldu. Henüz resmi olarak duyurulmayan Android Silver, farklı kaynaklara göre telefonlar için ilk düşündüğümüzden çok daha büyük şeyler ifade edecek.

  Android Silver nedir?

  Silver’ı daha gelişmiş bir Nexus programı olarak tanımlamak mümkün. Silver’ın temel farkı ise Google’ın program kapsamında tek bir üretici yerinde, birden fazla cihaz için birden fazla üreticiyle çalışıyor olması. Söylenene göre Google, üreticilerin en üst düzey Android deneyimi sunabilmeleri için onlara geliştirme ve pazarlama giderleri konusunda destekte bulunacak. Bunun sonucunda cihazlar, yazılım güncellemelerini de daha hızlı alacaklar.

  Silver’ın mevcut Nexus programının sonu olacağına inanılıyor. Program ortaya çıktıktan sonra mağazalarda Android Silver’a özel bölümler görmemiz muhtemel.

  Android Silver’ın bize ne faydası var?

  Android Silver, üst düzey Android’li cihazların daha uygun fiyatlarla satılacağı, bu cihazların gereksiz uygulamalardan ve arayüzlerden arındırılmış olacağı anlamına geliyor. Android Silver’a katılan firmalar, stok Android’le fazla oynamayacaklarını baştan kabul ettiklerinden, bu durum garantilenmiş olacak.

  Google Silver’ın kurallarına göre cihazların “Google spesifikasyonlarına sıkı bir biçimde uyması” ve “Google’a ait olmayan uygulama sayısını iyice kısıtlaması, bu uygulamaların kaldırılmasına izin vermesi” gerekiyor.

  Silver aynı zamanda Android’li bir cihaz alırken güncellemeleri alıp almayacağınız konusundaki endişelerden de kurtulmanızı sağlayacak.

  Android_Silver_logo_ndtvPeki üreticilere ne gibi bir faydası olacak?

  Faydanın boyutu oldukça büyük; Silver’ın katılımcı firmalara 1 milyar dolar gibi bir faydası olabilecek. Samsung gibi dev ARGE ve pazarlama bütçelerine sahip olmayan firmalar, Google’ın para dolu kasalarından faydalanabilecek.

  Silver’ın üreticilere yan etkisi ise, cepleri birbirinden farklı hale getirmeyi zorlaştırması olacak. Söylentiler doğruysa ve Google, yazılım gibi donanımı da belirleyecekse, firmaların ceplerini rakiplerinkinden farklı hale getirmek için yapabilecekleri çok şey olmayacak.

  Kimler Silver’a katılıyor?

  LG ve Motorola, Silver’ın en güçlü adayları arasında. Diğer firmaların zamanla bu ikiliyi takip etmesi bekleniyor.

  Ne zaman?

  Ortada kesin bir tarih yok. Geçen senenin sonunda sızan belgeler ve Google I/O’da tanıtılabilecek yeni Nexus 10 tablet söylentileri, Silver’ın çok yakında olmadığın gösteriyor.

  Bununla birlikte Google, Android’li ceplerde kendini daha fazla göstermeye başladı bile. HTC One M8 ve Galaxy S5’in önyükleme ekranlarında “Powered by Android” cümlesini görmeniz mümkün.

  Google’ın amacı tam olarak ne?

  Denetim. Google, üreticilerin Android üzerinde yapabileceklerini kısıtlayarak cihazlar arasında tutarlılığı ve üst düzey kaliteyi yakalamak istiyor. Firma, üreticilerle daha yakından çalışarak Silver müşterilerine en iyi Android deneyimini sunmanın peşinde.

  Ancak bir başka teori de ortada dolaşmaya başlamış durumda. Silver, Android’i zaman içinde bırakmayı planlayan Samsung için pek de hoş bir iş olmayacak. Birden fazla firmanın pazarlama ve geliştirme masraflarına destek olarak cihazlarını güçlendirmek, Samsung’un Android’i bırakması halinde Google’a gelebilecek hasarı azaltabilir. Silver’ın başarılı olması ise iddialara göre Samsung’un Android’de daha uzun süre kalmasını sağlayabilir.

  Kaynak:ChipOnline

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.