Android Market?ta Root Yasağı!

0
139

Android kullanıcılarını olabildiğince özgür bırakmayı seven Google, bu kez çok önemli bir yasak getirdi. Cihazlarını root eden kullanıcılara Android Market yasağı gelecek. İşte ayrıntılar:


Hemen her mobil tutkununun Android’li bir akıllı telefon satın aldıktan sonra yaptığı ilk işlemlerden biridir cihazını “root” yapmak. Bu işlem sayesinde telefonunuzda tam olarak yetkin duruma gelmiş oluyorsunuz.Bir başka deyişle sistem dosyaları üzerinde okuma ve yazma iznine sahip olmuş oluyorsunuz.

 

Bu konuda kullanıcılara bugüne kadar bir sınırlama getirmeyen Google, bu kez sert bir adım atıyor. Kısa bir süre önce duyurulan, YouTube ve Android Market’ten film kiralama olanağı tanıyacak olan yeni servisten “root”lu cihaz sahipleri yararlanamayacak.

Lisans koruması gereği alınan bu önlem ile destekli cihazlardan içerik almak isteyen kullanıcılar, “Failed to fetch licence for [film adı] (error 49)” şeklinde bir hata mesajı ile karşılaşacak. Şimdilik yanlıca Android 3.1 yüklü tabletlere getirilen bu yasak kısa bir süre içinde de Android 2.2 ve üzeri yüklü akıllı telefonlara da getirilmiş olacak.

 

ShiftDelete