More

  Android 4.3 ve Beyaz Renkli Nexus 4, Haziran Ayında Bekleniyor

  Dün başlayan Google I/O etkinliğinde yazılım tarafında birçok yeniliğin tanıtımı yapılırken, donanım noktasında Nexus markalı bir cihaz ve yeni bir Android işletim sistemi sürümü henüz tanıtılmadı. Etkinlikte iki gün geride kalırken, etkinlik öncesi birçok iddia ile gündeme gelen ve etkinlik kapsamında duyurularına kesin gözüyle bakılan Android 4.3, beyaz renkli Nexus 4 ve hatta yeni nesil Nexus 7?nin tanıtımları bu saatten sonra beklenmiyor.

  white-nexus-4-630

  Etkinlikte Android güncellemeleri hakkında yapılan spekülasyonların büyük bölümünde Android 4.3 ve beyaz renkli Nexus 4 için haziran işaret ediliyor. İddiaya göre Google, 10 Haziran?da beyaz renkli Nexus 4?ü Android 4.3 ile 299 dolardan satışa sunacak.

  Android 4.3 tıpkı Android 5.0?da olduğu gibi henüz Google tarafından doğrulanmış değil. Google?ın sunucu günlüklerinde ortaya çıkan Android 4.3,  Jelly Bean?in başka bir versiyonu olacak. Bir sonraki Android sürümü ne olursa olsun Bluetooth 4.0 Smart Ready (Düşük enerjili ve farklı platformlardaki akıllı cihazlarla bağlantı) desteğine sahip olacak. Android 4.3 ile birlikte API seviyesi 18?e yükseltilecek ve OpenGL alt kümesi de 3. seviyeye yükseltilecek.  Etkinlik kapsamında geliştiricilere kolaylık sağlayan üç servisin tanıtımı yapılmıştı.

  Duyurusu yapılan ilk API, daha hızlı ve doğru konum verileri sağlanacak Fused Location Provider oldu. Servis saatte %1?den daha az miktarda enerji harcaması yapacak. Geofencing adlı API de ise geliştirici belirli bir bölge tanılayacak ve söz konusu bölge çevresinde etkinlikler başlatabilecek. Activity Recognition olarak adlandırılan üçüncü API ise koşu, yürüme, bisiklete binme gibi fiziksel aktivitelerin takibini sağlıyor.

  Etkinlik kapsamında resmi duyurusu beklenen ve hatta bir süre önce teknik özellikleri sızdırılan yeni nesil Nexus 7 için de temmuz ayı ön görülüyor. AndroidAuthority kaynaklarının elde ettiği bilgiler neticesinde Google?un yeniklerle donattığı tabletini temmuz ayı içerisinde Android 4.3 ile satışa sunmayı planladığını iddia etti.

  Bu noktada gelişeler yaşandıkça aktarmaya devam edeceğiz.

  Kaynak:Andronova

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.