More

  Android 4.3, Chromecast ve Diğer Yenilikler

  Google, düzenlediği toplantıda Android 4.3’ten Chromecast’e, yeni Nexus 7’den gelişmiş oyun seçeneklerine kadar sürprizler duyuruldu.

  Yeni Nexus 7 detayları belli oldu

  Google, etkinlikte ilk olarak yeni Nexus 7‘yi tanıttı. Daha ince bir tasarıma sahip olan 7 inçlik cihaz, çok sayıda yenilik içeriyor. İnç başına düşek piksel sayısı olarak en yüksek performansı sunan cihazda stereo hoparlörler de var.

  nexus-71374683266

  2 GB RAM‘e sahip olan tablet, 1.5 Ghz‘lik Snapdragon S4 Pro işlemciye sahip. WiFi, NFC ve kablosuz şarj desteği olan cihazda 802.11 ac desteği bulunmuyor.

  Cihazın fiyatları da belli oldu;

  • 16 GB Wi-Fi model: 229 Dolar
  • 32 GB WiFi model:269 Dolar
  • 32 GB LTE model: 349 Dolar

  Cihaz, önümüzdeki haftlarda ABD, İngiltere, Kanada, Almanya, Güney Kore, Japonya, Fransa ve Avusturalya’da satışa çıkacak. Türkiye’ye ne zaman ve hangi fiyata satılacağı henüz belli değil.

  Android 4.3 dağıtılmaya başlandı

  Android işletim sisteminde gelinen son nokta olan Android 4.3‘te, farklı profil desteği olacak. Böylece, ortak kullanılan cihazlarda içerikler daha iyi sınıflandırılacak.

  android-4-31374683227

  Android 4.3 ile beraber Bluetooth Smart teknolojisi de kullanılacak. Desteklenen yeni nesil grafik teknolojileri arasında OpenGL ES 3.0 da var. Böylece oyunlarda çok daha gerçekçi ve etkileyici sonuçlar elde etmek mümkün olacak.

  Android 4.3 ile beraber, özel HD içerikler de geliyor. Bunlar arasında ilk sırayı Netflix alıyor. Ancak bu içeriklerin Türkiye ile anlaşması olmadığından dolayı, uzaktan bakınmakla yetineceğiz.

  Yeni işletim sisteminin güncellenme işlemine bugünden itibaren başlanıyor. Sahip olduğunuz Android işletim sistemli cihazın ne zaman Android 4.3’e geçeceğini, cihaz üreticinizin web sitesinden veya hiç uğraşmayıp bizi takip ederek öğrenebilirsiniz.

  untitled-31374683650

  Yenilenen Google Chrome ile beraber gelen tam ekran seçeneği, kullanıcılara %15 daha fazla görüş alanı sunuyor. Güncellenen diğer uygulamalar arasında Google Maps ve Hangout da var. Hangout‘ta ekran paylaşımı, Skype ile yarışacak seviyeye gelmiş gibi görünüyor.

  Oyunlarda büyük değişiklik

  Google Play hizmetleri arasında oyunlar için yenilikler var. Bunlar arasında, iOS’ta olduğu gibi puanların saklanması, arkadaş listesi,  çoklu oyun oynama imkanı gibi seçenekler var.

  Android 4.3’ün imkanlarından faydalanan Prince of Persia 2 ve Asphalt 8, yarından itibaren Google Play üzerinden indirilebilecek.

  game1374683880

  Dijital kitapların olduğu Textbook servisi de duyurulan yeniliklerden. Ancak, bu servisi de yine ülkemizde kullanamıyoruz.

  Chromecast duyuruldu!

  Dünya genelinde ayda 200 miyardan fazla videonun izlendiğini açıklayan Google, Kuzey Amerika’daki inter trafiğinin yarısını Youtube ve Netflix‘in kullandığını belirtti. Tabletlerde ve akıllı telefonlarda, geçen yıla oranla 2.7 kat daha fazla içerik izlenmiş durumda.

  chromecast1374684752

  TV’leri akıllı hale getiren Chromecast adlı küçük cihaz da bu toplantıda duyurulan yeni teknolojiler arasında yerini aldı. Chrome OS işletim sistemine sahip olan cihaz, kablosuz ağa bağlanarak online içeriklere ulaşmanızı sağlıyor.

  Chromecast, TV’ye HDMI üzerinden bağlanıyor, gücünü USB üzerinden alıyor. Cihazın kontrolü ise Android işletim sistemine sahip akıllı telefon veya tablet üzerinden yapılabiliyor.

  iOS‘taki YouTube uygulamasındaki içerikler de yine bu cihaz üzerinden dev ekrana aktarılabiliyor.

  chromecast-21374685613

  Chromecast, sadece Android ve iOS için değil, aynı zamanda dizüstü bilgisayar üzerinden de görüntüleri televizyona aktarabiliyor. Sadece Chromecast ile diğer cihaıznızın aynı WiFi ağı içerisinde bulunmak zorundasınız

  Bunun için bir Google ürünündeyken (örneğin Chrome) görüntüyü Chromecast‘e aktar seçeneğine tıklamak yeterli oluyor.

  Uygulama geliştiriciler Google Cast SDK kullanarak uygulama geliştirebilecekler. Böylece, Chromecast’i bu uygulamalar da kullanabilecek.

  Chromecast‘in fiyatı, 35 Dolar olarak belirlendi ve bugünden itibaren online olarak satışa çıkacak.  Türkiye’ye ne zaman ve hangi fiyata geleceği belli değil.

  Kaynak:SDN

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.