More

  Akıllı telefonların kurtarıcısı olmazsa olmaz “lite” uygulamalar

  Her ne kadar genellikle son model akıllı telefonları ve onların yeni özelliklerini konuşsak da, büyük bir kesim hala eski model telefonlarını kullanmayı tercih ediyor.

  Bu cihazların en büyük problemi ise dahili hafıza oluyor. Büyük firmalar bu kullanıcılara da hitap edebilmek adına uygulamalarının “sadeleştirilmiş” versiyonlarını da hazırlıyor.

  Facebook’un kullanım oranını artıran bu “sadeleştirilmiş” versiyonlar eski model akıllı telefon kullananların ya da en azından dahili hafızada yer olmaması yüzünden problem yaşayanların imdadına yetişiyor. Şimdi kimi zaman hayat kurtaran bu uygulamaların en iyilerine göz atıyoruz.

  Facebook Lite

  1. Facebook Lite

  Dünya genelinde en fazla kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’un sadeleştilen versiyonu daha az yer kaplamakla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda daha az veri harcıyor. İnternet bağlantısının iyi olmadığı bölgelerde bile rahatlıkla kullanılabiliyor.


  Facebook Messenger Lite

  2. Facebook Messenger Lite

  Facebook denildiği zaman Messenger’ı anmamak olmaz. Tüm Facebook arkadaşlarımızla sohbet etmeyi sağlayan Messenger’ın da sade bir versiyonu bulunuyor. Üstelik uygulamanın bu versiyonun hikaye paylaşma özelliği yer almıyor. Facebook Messenger Lite sadece bu özelliğiyle bile öne çıkmayı başarıyor. Daha az veri kullanmaya odaklı bir uygulama olduğundan çıkartmalar ve GIFler bu uygulamada bulunmuyor.


  3. Skype Lite

  İş için tercih edilen uygulamalardan biri olan Skype’ın sade versiyonu şimdilik sadece Hindistan’da kullanılabiliyor. Fakat 2G şebeke ile uyumlu çalışan uygulama büyük beğeni topadı. Üstelik sadece mesajlaşmaları değil, sesli ve görüntülü konuşmaları da destekliyor. Skype Lite’ın en kısa sürede dünya genelinde kullanıma sunulmasını bekliyoruz.


  4. Twitter Lite

  Twitter listemizde farklı oluşuyla öne çıkıyor. Çünkü Twitter Lite’ı kullanabilmek için ekstra bir uygulama indirmenize gerek kalmıyor. Telefonunuzda yer alan internet tarayıcılarından biri ile mobile.twitter.com adresine girmeniz yeterli oluyor. Twitter Lite tıpkı uygulama versiyonu gibi çalışıyor. Üstelik çok daha pratik özelliklere sahip. Örneğin çevrim dışı modu bulunuyor. Tüm görselleri tekrar tekrar yüklemek yerine geçici olarak hafızaya alıyor. İsterseniz veri kısıtlaması modunu kullanarak görsellerin otomatik olarak yüklenmesine engel olabiliyorsunuz. Bu da internet paketinizi daha kontrollü harcamaya olanak sağlıyor.


  5. Shazam Lite

  Shazam Lite sadece asıl ihtiyaç duyulan özelliğine yer vererek telefonda 1 MB’lık bir alan kaplıyor. Uygulamanın orijinalinin 26 MB alana ihtiyaç duyduğunu göz önünde bulundurunca aradaki fark net bir şekilde ortaya çıkıyor. Akıcı olarak çalışan sadeleştirilmiş versiyon hatırlayamadığımız parçaları bulmakta oldukça başarılı.


  6. Line Lite

  Çok tercih edilen mesajlaşma uygulamalarından biri olan Line de sadeleştirilmiş bir versiyona sahip. Üstelik Line en fazla sevilen özelliklerinden biri olan çıkartmalara bu versiyonunda da yer veriyor. Bu sayede sevdiğiniz içeriklerden ödün vermeden daha az yer kaplayan bir uygulamaya sahip oluyorsunuz.


  7. Opera Mini

  Oldukça kullanışlı özelliklere sahip Opera da Mini isimli versiyonuyla depolama alanı az kullanıcılara hitap ediyor. Fotoğrafları daha düşük kalitede yüklemeyi seçebilir, reklamları engelleyebilir böylece internet kullanımınızı da azaltabilirsiniz.

  Kaynak:LOG

  Son Yazılar

  spot_img

  İlgili Yazılar

  Bir Cevap Yazın

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.