28,5 milyon cep abonesi yer değiştirdi.

0
79

Cep telefonu kullanıcılarına sağlanan numara taşıma hakkının ardından kırılan rekora bir yenisi eklendi.

https://i1.wp.com/www.iphaber.com/wp-content/uploads/cache/1184_NpAdvHover.jpg?resize=214%2C128Türkiye’de 2,5 yılda 28 milyon 538 bin 260 abone numarasını başka bir cep telefonu operatörüne taşıdı. 100 binden fazla abone, 5 kereden fazla operatör değiştirerek, operatörden operatöre tur attı. Taşınan sabit telefon numarası sayısı ise 51 bin 54’e ulaştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde bulunan Numara Taşınabilirliği Sistemi (NTS) 9 Kasım 2008 tarihinde saat 00:01 itibariyle kullanıma açıldı. Bu tarihten itibaren Turkcell, Vodefone ve Avea arasında yaşanan rekabet iyice kızıştı. Abone kapmak için indirim üstüne indirim yapan 3 cep telefonu operatörü ‘en çok numara taşınan GSM şirketi olduk’ açıklaması yaptı. Şirketler arasındaki tartışma süre dursun, BTK’nin verilerine göre şu ana kadar 28,5 milyon cep abonesi yer değiştirdi. Bunlardan 6,5 milyondan fazlası geçtiği operatörü beğenmeyip yeniden başka bir operatöre geçti.

6,5 MİLYON ABONE YÜZER-GEZER 

Her 5 cep telefonu abonesinden 3’ünün operatörünü değiştirdiği anlamına gelen numara taşıma rakamında çarpıcı nokta ise ‘yüzer gezer aboneler’. Şirketlerin binlerce dakika bedava konuşma, binlerce ücretsiz SMS ve internet paketleri eklenince 6,5 milyonun üzerinde abone gittiği hiçbir yerde sürekli kalmadı. Nerede cazip avantaj varsa orayı tercih eden aboneler arasında 5 defadan fazla bile yer değiştirenler var. 20 milyon abone ise gittiği operatörü değiştirmedi.

Sabit hatlarda numara taşınabilirliği uygulaması ise 10 Eylül 2009 tarihi itibariyle başlarken, taşınan numara 51 bini geçti.