İlk 8GB RAM’li telefon: Asus ZenFone 3 AR

0
194

Asus’un sanal gerçeklik ve zengin gerçeklik yeteneklerini bir arada sunduğu ZenFone 3AR akıllı telefonu CES 2017 tüketici elektroniği fuarında resmiyete kavuştu.

Bu yıl yeni bir ZenFone serisi yerine mevcut seriye önemli eklemeler yapmayı tercih eden Asus, CES 2017 fuarında iki yeni modeli ile görücüye çıktı. ZenFone 3 Zoom modeli yanında ZenFone 3 AR modeli daha çok konuşuldu.

Project Tango

Project Tango, kamera ve yardımcı bileşenler ile GPS kullanmadan iç mekanların 3D modellemesini yapabilen bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Kameralar yardımıyla, tüm odanın 3D modellemesini yapabilen teknoloji, alanın ölçülerini hesaplayabiliyor ve hareket algılayabiliyor. Intel tarafından satın alınan yapay zeka firması Movidius, projenin altyapısını hazırlayan isim olarak dikkat çekiyor.

Asus’un zengin gerçeklik odaklı ve Google Project Tango temelli ilk akıllı telefonu olan ZenFone 3 AR, ayrıca Lenovo’dan sonra bu alandaki ikinci akıllı telefon oldu. Telefon zengin gerçeklik konusunda içerik üretmek isteyen tüketicileri hedefliyor. Ayrıca Google Daydream uyumu ile de yine bu alanda bir ilke imza atıyor.

Asus’un kamera kombinasyonu şu ana kadar ki en gelişmiş olanı. Arka kısımda 23MP çözünürlüğünde Sony IMX318 Exmor RS sensör yer alıyor. Haritalama için ise 1 adet derinlik kamerası ve 1 adet de hareket algılama sensörü yer alıyor. Ayrıca 4 eksenli OIS, faz algılamalı otomatik odaklama ve lazer tabanlı otomatik odaklama ile destekleniyor. Ön kamera ise 8MP çözünürlüğünde.

Snapdragon 821 yonga setinden gücünü alan akıllı telefonda diğer bir öne çıkan özellik ise 8GB LPDDR4 RAM barındırması. Böylece akıllı telefon sektöründe 8GB RAM taşıyan ilk akıllı telefon ZenFone 3 AR oluyor.

5.7 inçlik 2560×1440 piksel çözünürlüğünde Super AMOLED ekran barındıran modelde 32GB-64GB-128GB-256GB UFS 2.0 depolama seçeneği sunuluyor. 3300mAh kapasitel batarya değiştirilemezken WiFi AC, Bluetooth 4.2, USB Tip-C bağlantısı yer alıyor. Model yaz aylarında piyasada olacak ve 6GB LPDDR4 RAM seçeneği de sunulacak.

Kaynank:DH