Android, bu tuşa veda ediyor!

0
51

Bugüne dek tüm Android sürümlerinde yer alan bu tuş, görünüşe göre veda etmeye hazırlanıyor!

201312112120455518Android geliştiricilerinden bir mühendis ola Adam Powell, Twitter hesabında, bundan böyle Android telefonlarda (bildiğimiz anlamda) bir menü tuşunun yer almayacağını açıkladı.

Fiziksel tuşları azaltarak donanım üreticilerinin maliyetlerini indirme yoluna giden Microsoft’un taktiği, pazardaki diğer oyuncular tarafından da benimsenmeye başlandı. Aslında Google’ın yapmak istediği, tam olarak menü tuşunu kaldırmak değil; fiziksel tuşları kullanmaya devam eden Samsung ve birkaç diğer üreticiyi bundan vazgeçirebilmek. Bu sayede, piyasadaki tüm Android telefonlarda çoklu görev yöneticisini ya da Google Now’ı açmak için farklı düğmelerin kullanılmasının önüne geçilecek. Başka bir deyişle Android, standartlaşma yolunda önemli bir adım atmış olacak.

Bu noktada 2 ihtimal var: Google ya menü tuşunu Android ekranının tam içerisine yerleştirecek; ya da her uygulamanın menü tuşu ayrı olacak. Böylece Samsung gibi üreticiler de, standart Android işlevlerini kendilerine göre düzenleyemeyecek.

Kaynak:ChipOnline