2.0 GHz’lik Mobil İşlemciler Yolda!

0
78

Mobil işlemci pazarının güçlü ismi Qualcomm’un yol haritası ortaya çıktı. İşte yakın süreçte akıllı telefonlarda yer alacak olan güçlü işlemciler…

Mobilişletim sistemlerinin gelişmesi, yeni yazılımların ve oyunların daha fazla güce ihtiyaç duyması ile mobil işlemciler de sürekli olarak güçlenerek karşımıza çıkıyor. Pazarın iddialı isimlerinden Qualcomm, yeni nesil Snapdragon yongaları konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Şirketin bu konudaki yolharitası ortaya çıktı. Krait kod adlı olacağı belirlenen yeni Snapdragon’lar, çift çekirdekli bir mimariye sahip. 2012’de pazara sunulması planlanan işlemcilerin Adreno 225 GPU ile saniyede 125 Milyon triangles işlem kapasitesi bulunuyor. Samsung’un Exynos işlemcileri ise maksimum 450 Milyon Triangles işlem kapasitesine sahip.

2013’te pazara sunulması beklenen Qualcomm’ların ise 2.0 ile 2.5 GHz arasında bir saat hızına sahip olacağı belirtiliyor. Çift çekirdekli bir mimariye sahip olan bu işlemciler 2MB ön belleğe sahip. Adreno 320 GPU ile donatılan bu yongaların ise saniyede 225 Milyon triangles çizim kapasitesi bulunuyor.

 

Kaynak;SDN