Android Jelly Bean için Flash Player.

0
31

Android tabanlı her incelemenin ya da her güncelleme haberinin ardından gelen Flash desteği var mı sorularına yanıt aradık ve sizlere durumu açıklayıcı bir yazı hazırladık.

Android işletim sistemindeki Flash desteği sayesinde pek çok WEB sayfası bilgisayarda nasıl gözüküyorsa akıllı telefon ve tabletlerde de o şekilde gözüküyordu. Ayrıca Flash desteği olmayan iOS cihazlara da bu anlamda verdiği destekle rakip olan Android işletim sisteminde, Jelly Bean sürümüyle beraber Adobe Flash Player desteği resmi olarak kesilmiş durumda.

Adobe‘un aldığı karar, yaz aylarında açıklanmıştı ve artık mobil platformlar için Flash Player‘ın geliştirilmesi durdurulmuştu. Adobe artık mobil platformlar için Flash Player çıkarmayacak ve yaz aylarından bu yana Flash Player, Google Play Store‘da bulunamıyor.

Her incelememizin ve güncelleme haberimizin altında Flash Player desteği sorularını gördüğümüz için böyle bir yazı hazırlamam gerektiğini hissettim. Öncelikle yazımıza başlamadan önce belirtmek istiyorum ki Android 4.1 ve üzeri Jelly Bean kullanan hiç bir cihaz resmi olarak Adobe Flash Player desteğine sahip değil.

Android 4.1 ya da 4.2 Jelly Bean kullanıcısıyım ve telefonumda ya da tabletimde Flash içerikleri görmek istiyorum diyorsanız yapmanız gereken iki şey var. Bir tanesi Google Play Store‘dan Adobe AIR yazılımını yüklemeniz gerekiyor. Adobe AIR üzerinde Flash Player Mobile desteği veriliyor fakat bu tam bizim istediğimiz Flash sürümü değil.

Bir zamanlar markette Flash Player yerini alıyordu

Android ekosistemi için çıkarılmış en son Flash Player sürümü 11.1, Google Play Store‘da yüklü değil fakat burada sizler için yüklediğimiz APK dosyasını telefonunuza kurarak, Flash Player desteğini kazanmış oluyorsunuz.

Android için Adobe Flash Player 11.1.apk

Durumu kısaca özetlemek gerekirse artık Adobe, Flash Player‘ı mobil sistemler için geliştirmeyecek. Mevcut olan sürüm de Google Play Store‘dan kaldırıldı. Fakat kaldırılan bu sürümü dışarıdan yükleyerek, telefonunuza Flash desteği kazandırabiliyorsunuz. Fakat uygulama aylardır güncellenmediği için cihazınızla uygunsuzluk gösterebilme gibi bir sorun da yok değil.

Kaynak:SDN