MS Surface RT hakkında her şey.

0
73

Microsoft Surface RT tabletlerin fiyatları, teknik özellikleri ve diger özellikleri yazımızda.

Uzun zamandır Microsoft Surface tabletlerle ilgili sessizliğini koruyan Microsoft üzerinde çalıştığı tabletini gün yüzüne çıkardı.

Üçüncü kişiler/firmalar tarafından alışık olduğumuz  Cihazların parçalara ayrılması, dayanı testleri gibi süreçleride Microsoft  üstlenerek bir ilk yaptı

 

 

Bununlada yetinmeyen Microsoft, Sinofsky?nin Twitter hesabı üzerinden paylaştığı fotoğraflar sayesinde ürünün farklı alanlarda da kullanıbilecegi konusunda ürünü test ederek tüm twitter kullanıcılarına aşağıda ki eğlenceli fotoları paylaştı.

26 Ekim‘de çıkacak olan Microsoft Windows 8 ile birlikte Surface tabletler de piyasada yerini alacak. Daha önceki uçuk fiyat tahminlerinin aksine, Microsoft en güçlü rakibini, Apple iPad‘i fiyat konusunda zorlamaya çalışıyor.

Ön siparişten sadece 1 gün sonrasında 499 dolar’dan satılan 32 GB’lık kılıfsız versiyonun ilk stoklarının tükendiği bilgisi geldi. Bugün itibarıyla Kanada ve İngiltere’de de bu versiyonun ön siparişleri tükendiği bilgisi sabah saatlerinde gelmişti.

32 GB‘lık modelde ana ünite (yani sadece tablet kısmı) 499 dolar, eğer klavyeye de sahip dokunmatik kılıfı istiyorsanız bu fiyat 599 dolara yükseliyor. Siyah kılıf ve klavyeye sahip 64 GB tablet ise 699 dolar fiyat etiketiyle sunuluyor. Eğer siyahtan başka renk kılıf arıyorsanız, kılıf renkleri beyaz, cam göbeği ve majenta $120 dolar olarak ekstra satın alanabilir.

 • İşlemci: Tegra3  (nVidia T30)
 • Bellek: 2GB RAM
 • Boyutlar: 10.81 x 6.77 x 0.37 inç (27.4 cm x 17.1 cm x 9.3 mm)
 • Ağırlık: 680 gram
 • Ekran: 10.6″ ClearType HD, 1366 x 768 , 5 noktadan çoklu dokunma destekliyor
 • Kablosuz Ağ: Wi-Fi (802.11 a/b/g/n) ve Bluetooth 4.0
 • Güç: 31.5 W/h pil, 24W dış güç kaynağı
 • Kamera: Önde ve arkada olmak üzere her ikisi de 720p HD kamera
 • Algılayıcılar: İvmeölçer, jiroskop, pusula
 • Genişleme: Tam boyutlu USB 2.0, microSDXC, HD video çıkış ve kulaklık
 • Kasa: Eritilmiş magnezyumdan koyu titanium rengi

Donanım açısından sağlamlığı test edilmiş cihazda, performans da gerçekten güzel gibi görünüyor. Ayrıca sunumda gerçekleştirilen testlerinde Retine ekranlı iPad’e göre, ClearType HD teknolojisi çok daha keskin ve temiz görüntü veriyor. Bu da ekran çözünürlüğü neredeyse önemsiz bırakıyor.

İşletim sistemi tabii ki Windows 8 ve içinde Microsoft Office 2013 Önizleme sürümü ile geliyor. Ama cihazı alanlar daha sonra Office 2013 Home and Student sürümüne ücretsiz yükseltebilecekler.

Pil ömrü olarak “normal kullanımda” 8 saat, internete bağlı olarak Stand-by konumunda 7 ila 15 gün arasında olarak belirtiliyor. Tabi güç tüketici x86 uygulamaları gibi uygulamalar RT tabletlerde olmadığı için güç tüketiminin düşük olacağını tahmin etmek güç değil.

Microsoft Surface Tablet için ilk TV reklamını çekti bu eğlenceli videoya buyrun birlikte bakalım.