BlackBerry Messenger Android ve iOS İçin Geliyor.

1
40

Görünen o ki BalackBerry?lerin üreticisi Research In Motion (RIM) sevilen BlackBerry Messenger servisini inanmayacaksınız ama hem Android, hem de iOS için piyasaya sunacak. Şimdiye kadar bir çok üçüncü parti uygulama yazıcısı bu entegrasyonu yapmaya çalışıyordu.

BlackBerry Messenger

Şirkete yakın kaynakların verdiği bilgilere göre RIM şimdilik çıkış zamanı veya ücret gibi ayrıntıları netleştirmiş değil. Burada uygulamanın kullancılara bedava sunulması veya bir sefere mahsus ücret alınması gibi seçenekler söz konusu.

İlk etapta şuan bir çok insanın BlackBerry kullanmasının nedeni gibi görünen uygulamanın başkalarına da açılması oldukça garip görünse de, geniş perspektifte şirket haklı olabilir. Çünkü RIM kendi icadı olan sistemin WhatsApp veya Kik gibi üçüncü parti uygulama geliştiricileri tarafından paylaşılmasından hoşnut görünmüyor ve bu konuda tek olma çabası içerisinde.

Buradaki önlem de Android veya iOS versiyonları için kısıtlanmış özelliklere sahip BlackBerry Messenger uygulamalarının yapılması olabilir. Yani diğer işletim işletim sistemlerine BBM kuranlar bunu kurmuş herhangi diğer bir akıllı telefona yine mesaj gönderip alabilecek. Ama fotoğraf,yer  veya ileride video paylaşımı gibi özellikleri kullanabilmek için neticede bir BlackBerry kullanıyor olmanız gerekecek. Burada temel mantık bütün akıllı telefon işletim sistemlerinde mesajlaşma kategorisinde büyük bir oyuncu haline gelerek, insanlara BlackBerry tadını vererek zaman içerisinde onları BlackBerry almaya teşvik etmek olabilir.

BBM?nin ilk olarak Android için çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ama zamanlama ve ücret kısmı belirsiz. Burada Android?in ilk seçilmesinin nedeni ise açık kodlu platforma uygulama yazmanın kolay olması olarak gösteriliyor. Konuya yakın kaynaklar bu sene içerisinde kesinlikle Android?de BBM kullanılacağını iddia ediyorlar. Ama tabi ki planlara bir iOS versiyonu yazıp piyasaya sunmak da dahil.

Kaynak: sosyalmedya.co

 • blackberry den yazılan her harf cihazdan çıkarken 128 bit cyriptolanır bununlada yetinilmez BIS veya BES serverda bir 128 daha cyripto yapılır, bu şifreleme aktarım yapılan cihazda özel ve sürekli değişen bir algoritma ile çözülür.. ve bu cyripto nun telif hakları RIM firmasına aittir. Bu sebeple 3rdparty firmalar yazılımcılar tarafından kırılmadı hatta kırılmaya dahi uğraşılmadı..

  Blackberry bence, hali hazırda olan sisteme SDK yayınlayarak yazılım geliştirilmesine izin vermez.. BBmessenger sistemi değiştirilip.. cyriptonun cihaza gelmeden kaldırılması gerekir ki buda bir güvenlik açığıdır.. Bu da blackberry nin sadece 3rdparty firmalar için yeni bir BBmessenger server kuracağı manasına gelir. Bu server sayesinde BBmessenger server 3rdparty BBmessenger server la konuşur ve android ve diğer cihazlar için cyriptosuz bir iletişim olanağı sağlayabilir..

  Lakin bu durum BES sahibi olan firmlar için iyi olmayacaktır.. Düşünün BBmessenger inize bir mesaj geldi ve tehdit edildiniz.. nerden geldiğini bilemezsiniz çünkü sahte pin li yada hiç pin i olmayan bir cihazdan gelmiş olabilir.

  Diyebilirsiniz ki o kadar yöntem varken tehdit için “NEDEN” BBmessenger kullanılsın.. Evet çok mantıksız lakin siz %100 güvenlik garantisi veren bir sistem satıyorsanız back door yada bug’unuz olması lüksüne sahip olamazsınız.
  Çamaşırsuyu da içilmez ama her yıl yüzlerce insan bu sebepten hayatını kaybediyor..

  Şahsi fikrim, bu tip bir söylenti yıllardır var ve yıllarca da devam edecek.. lakin Hep BB klasik kalacak.. Güven bilinen en sert madde den daha dayanıklı ve sert.. lakin zedelendiğinde bir daha asla eskisi gibi olmayan.. mükemmel bir çemberdir.

  kolay gele..